Fransa İslamofobik belediye başkanına izin vermedi

Fransa’da İdari Mahkeme, aşırı sağcı Beziers Belediye Başkanı Menard’ın emekli polis ve jandarmalardan oluşan "koruculuk" uygulamasını iptal etti

Fransa İslamofobik belediye başkanına izin vermedi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın Montpellier kentindeki idari mahkeme, aşırı sağcı Beziers Belediye Başkanı Robert Menard’ın emekli polis ve jandarmalardan oluşturmak istediği koruculuk uygulamasını iptal etti.

Mahkeme, Menard’ın önerisi üzerine Beziers Belediye Meclisi tarafından alınan kararla hayata geçirilmesi planlanan koruculuk uygulamasının, "yasalara aykırı olduğuna" hükmetti.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin desteği ile Beziers Belediye Başkanlığı görevine seçilen Menard, kentte asayişin sağlanması için gönüllülük esası üzerine emekli polis, jandarma subay ve itfaiye erlerinden oluşacak koruculuk uygulamasına geçilmesini istemiş ve bu konuda sunduğu öneri Belediye Meclisi tarafından kabul görmüştü.

Bu gönüllü korucuların kentte devriye gezmesini öngören Belediye Meclisi’nin kararına karşı çıkan Valilik, bu düzenlemenin askıya alınması için idari mahkemeye başvurmuştu.

Bu uygulama, Fransa’nın başkenti Paris'te 13 Kasım 2015'te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarının ardından ilan edilen olağanüstü hal uygulamasının yürürlüğe girmesinden sonra Belediye Meclisi'nce gündeme getirilmişti.

Bir dönem Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü’nde Genel Sekreter olarak görev yapan Robert Menard'ın adı, seçildiği 2014 yılından bu yana sık sık islamofobik, ırkçı ve göçmen karşıtı söylemler ile gündeme geliyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2016, 14:49
banner53
YORUM EKLE

banner39