banner15

Fransa, İsviçre sınırındaki iki kapıyı kapatıyor

Fransa İsviçre sınırında bulunan iki kapıyı ekonomik gerekçelerle kapatmayı kararlaştırdı

Fransa, İsviçre sınırındaki iki kapıyı kapatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın İsviçre sınırındaki iki gümrük kapısının bütçe kısıtlaması nedeniyle kapatılacağı bildirildi.

Haftalık Le Point dergisine konuşan Fransa Gümrük Sendikaları (UNSA Douanes) Başkanı Emmanuel Bogillot, Fransa'nın İsviçre sınırında bulunan Cluses ve Annemasse kentlerindeki gümrük kapılarının 5 Ekim'de kapanacağını açıkladı.

Bogillot, gümrük kapılarının kapanmasının güvenlik zaafı oluşturacağını belirterek, "Fransa, terörist grupların öncelikli hedefi haline gelmişken idari yetkililer gümrük kapılarını bütçeyi gerekçe göstererek kapatmaya devam ediyor." diye konuştu.

Fransa'nın İsviçre sınırı son zamanlarda güvenlik açısından önemli risk taşıyan bölgeler arasında yer alıyor. Gümrük kapıları terörle mücadelenin yanı sıra kara para aklama ve vergi kaçakçılığı gibi suçların da takibi için kullanılıyor.

Bütçeden sorumlu Devlet Sekreteri Christian Eckert, 2016 yılı başında yaptığı açıklamada, yaklaşık bin gümrük memurunun istihdam edileceğini ve gümrük kapılarındaki teçhizatın yenilenmesi için 45 milyon avro ek bütçe ayrıldığını duyurmuştu.

En son temmuz ayında bir kiliseye düzenlenen saldırının faillerinden Adel Kermiche'in daha önce Cenevre üzerinde İstanbul'a geçtiği ortaya çıkmıştı. Saint-Etienne-du-Rouvray kentindeki kiliseye 26 Temmuz sabahı ayin sırasında giren 2 saldırgan, 3'ü din adamı olmak üzere 5 kişiyi rehin almıştı. Bir papazı öldüren, bir kişiyi ağır yaralayan 2 tsaldırgan, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Saldırıyı DAEŞ üstlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2016, 13:26
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35