banner39

Fransa, Kosovalı kızı kovduğuna pişman

Hollande, geçen hafta ailesiyle birlikte sınır dışı edilen 15 yaşındaki Roman kızı için "geri dönebilir ama yalnız" dedi

Avrupa 19.10.2013, 17:35 19.10.2013, 17:43
Fransa, Kosovalı kızı kovduğuna pişman

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransız Cumhurbaşkanı Francois Hollande geçen hafta ailesiyle birlikte sınır dışı edilen 15 yaşındaki Kosovalı Roman kızı eğitimini tamamlamak için Fransa'ya geri çağırdı; ancak kızın ailesini istemedi.

Aslen Kosovalı olan Leonarda Dibrani geçen hafta anne, baba ve 5 kardeşiyle birlikte tutuklandıktan sonra Fransa'dan sınırdışı edildi. Dibrani ailesinin Kosova'ya sürgün edilmesi hem Fransa meclisinde hem halk arasında tartışmalara neden olmuştu. Olay dünya basınına da anında yansımıştı.

Leonarda Dibrani'nin okul gezisinden dönerken Fransız polisi tarafından okul otobüsünden indirilmiş ve tüm öğrenci arkadaşlarının önünde tutuklanmıştı. Bu olay Fransa'da protestolara neden olmuştu.

Yapılanları savunan Fransız İçişler Bakanı, Başbakan tarafından eleştirilmiş, olay hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Fakat bugün Fransız cumhurbaşkanı Hollande 5 yıl evvel Fransa'ya sığınan ailenin sınır dışı edilmesinin meşru olduğunu açıklarken, Leonarda'yı eğitimini tamamlamak amacıyla Fransa'ya davet etti. Yalnız ailesinin dönmesine sıcak bakmadı.

Kosova'da gazetecilere konuşan Leonarda, ''Ailemi terk etmem. Okumak isteyen sadece ben değilim, kardeşlerim de okumak istiyor.'' 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?