banner15

Fransa Mali'de operasyon başlattı

Mali Cumhurbaşkanının Fransa ziyaretinden sonra, Fransa askeri güçlerin desteği ile ülkede silahlı gruplara karşı üç aylık bir operasyona başladı

Fransa Mali'de operasyon başlattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mali'de silahlı gruplara karşı 3 ay süreli operasyon başlatıldığı iddia edildi.

Operasyonun adı "Seno". Söz konusu operasyonun 2013 senesinde Fransız askerlerin Kuzey'de yaptıkları operasyondan sonra Mali'nin yapacağı en kapsamlı operasyon olacağı belirtiliyor. Bandiagara, Mopti ve Koro bölgelerinde yoğunlaşılacağı bildirildi. 

27 Ekim tarihinde başlatılan operasyonda Mali Savunma Bakanlığı, Ordu, Jandarma ve ulusal Muhafızlar birlikte hareket edecek. operasyonla ilgili Fransa cumhurbaşkanı Hollande, " Fransa Mali'ye yardım için operasyonda ön saflarda olacak " dedi.

Mali'de bir çok hükümet karşıtı grup bulunuyor. el Kaide, EWl, Ensar ed-Din, gibi.

Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita, 22 Ekim tarihinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın resmi davetlisi olarak Paris’e gitti. Eski bir Fransız sömürgesi olan ve 1960 da bağımsızlığına kavuşan Mali’nin Fransa’yı ilk resmi olarak ziyareti gerçekleştirdi.

Fransa’nın önderliğinde Cezayir’de başlatılan ve geçtiğimiz Haziran ayında başkent Bamako Mali’nin kuzeyindeki ayrılıkçı gruplar ile Mali Hükümeti arasında imzalanan anlaşma ile ülkede kalıcı barışın sağlanması için büyük adım atıldığının altını çizen Cumhurbaşkanı Hollande, Fransız ordusunun Ocak 2013 ten beri Mali’de güvenliği sağlamak için bulunduğunu ve Fransa’nın her zaman Mali’nin yanında olacağını belirtti.

Mali hükümet yetkilileri ve iş adamları ile Fransız yatırımcılar arasında gerçekleştirilen görüşmeler ile ekonomik iş birliğinin daha da artırılacağı vurgulandı. Mali’de 125 Fransız şirketinin GSM, iletişim, inşaat, tarım, enerji, teknoloji vs. sektörlerinde faaliyet gösterdiği belirtildi

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2015, 15:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35