Fransa, mülteciler için Ege'ye gemi gönderecek

Hollande, Suriyeli mültecilerle ilgili sınır güvenliğini denetlemek için NATO bünyesinde görev yapmak üzere Ege Denizi'ne gemi göndereceklerini açıkladı.

Fransa, mülteciler için Ege'ye gemi gönderecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel mülteci krizine ilişkin pazartesi günü yapılacak AB zirvesi öncesinde Paris'te bir araya geldi.

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen liderler Suriye krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hollande, mülteci krizi meselesinde Almanya ile aynı tutum içerisinde olduklarını ve Schengen sınır güvenliğinin güçlenmesi gerektiğini dile söyledi.

Bu kapsamda sığınmacıların parmak izlerinin alınarak kaydedilecekleri merkezler kurulmasının önemine vurgu yapan Hollande, sığınmacıların nereden geldiğinin bilinmesi ve sığınma haklarının öğrenilmesi için bunun zorunlu olduğunu vurguladı.

Hollande, sınır güvenliğinin sağlanması konusunda Schengen dışında da hassasiyet göstereceklerine işaret etti. Hollande, NATO bünyesinde görev yapmak üzere Ege Denizi'ne bir gemi göndereceklerini bildirdi.

"Suriye'den kaçan mülteciler kendilerine en yakın ülkelerde kalmalılar; yani Türkiye, Lübnan ve Ürdün. Elbette insani yardım konusunda biz de elimizden gelen yardımı yapacağız" ifadelerini kullanan Hollande, sadece Fransa'nın değil tüm AB'nin sorunun çözümüne yardımcı olmasını istedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, "Fransa ve diğer ülkeler (mülteciler konusunda) sözlerinde durmalıdır. Fransa 30 bin mülteci sözünde duracak. Yunanistan'ın da mülteci akınını durdurma konusunda verdiği sözde durması lazım" dedi.

Hollande, Türkiye'nin bu bağlamda verdiği sözlerin arkasında durmasına vurgu yaparken "2,5 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye'ye yardım etmek de son derece meşrudur" ifadesini kullandı.

 

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2016, 08:58
YORUM EKLE

banner39