Fransa OHAL'i en az altı ay uzatmak istiyor

Fransa, OHAL uygulamasını Mayıs 2017'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar uzatmayı planlıyor

Fransa OHAL'i en az altı ay uzatmak istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkedeki olağanüstü halin son turu Mayıs 2017'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini de kapsayacak şekilde uzatmayı planladıklarını açıkladı.

BBC’ye konuşan Valls, Paris saldırılarının yaşandığı gece ilan edilen ve Ocak 2017'ye kadar uzatılan olağanüstü halin, cumhurbaşkanlığı seçimi dolayısıyla gereken güvenlik önlemler nedeniyle sona erdirilmesinin şimdilik mümkün olmadığını söyledi.

Valls, “Birkaç haftaya cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle halk mitingleri başlayacak. Demokrasimizi de korumak zorundayız. Evet, birkaç ay daha olağanüstü hal şartları içinde yaşamaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Öte yandan Valls, Fransa’da 13 Kasım saldırıları gibi organize bir saldırı olasılığının azalma eğiliminde olduğunu da kaydetti. Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimi, 23 Nisan ve 7 Mayıs 2017 tarihlerinde iki turlu gerçekleşecek.

NE OLMUŞTU?

Fransız hiciv dergisi Charlie Hebdo’ya 7 Ocak 2015'te yapılan ve 11 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından, 13 Kasım 2015'te Paris ve Saint-Denis’de pek çok farklı noktada yapılan saldırılarda 130 kişi hayatını kaybetmişti.

Fransa'da en son büyük saldırı ise 14 Temmuz Milli Gün kutlamaları sırasında Nice’te yapılan ve 86 kişinin hayatını kaybettiği saldırı olmuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2016, 10:50
banner53
YORUM EKLE

banner39