banner39

Fransa, Romanların evine el koyuyor

Fransa, geçtiğimiz yıl içerisinde 13 binden fazla Romanı yeni bir yer göstermeden ve önceden tebligatta bulunmadan evlerinden tahliye etti

Avrupa 12.02.2015, 11:11 12.02.2015, 12:24
Fransa, Romanların evine el koyuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İnsan Hakları Birliği ve Avrupa Roman Hakları Merkezi (ERRC) Fransa'da 2014 yılı içerisinde 13 bini aşkın Roman'ın evlerinden tahliye edildiğini açıkladı. Bazı durumlarda Fransa yetkilileri tarafından yeni bir evin sağlandığını ancak bu evlerin merkezden çok uzakta bulunduğu bildirildi. 

Uluslarası Af Örgütü adına Avrupa'da ayrımcılık üzerine araştırmalarda bulunan Marco Perolini “Roman topluluklar önceden tebligatta bulunulmadan ve rızaları olmadan yerlerinden edilmeye devam ediyor. Kış aylarında bile yerlerinden edilen Romanların çoğu kendilerine bir barınma sağlanamadığı için evsiz kalıyor. Bu uygulamalar barınma hakkı konusunda Fransa'nın da yükümlü olduğu uluslarası standartlara uygun değil” şeklinde konuştu.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, 2013 yılında Romanların Fransa'ya uyum sağlaması konusundaki isteksizliklerinin iddia edildiği tartışmalarda “dilencilik, hırsızlık ve diğer suçların bu kamplarda artış gösterdiğini hepimiz biliyoruz. Romanların Romanya veya Bulgaristan'a geri dönmeleri daha iyi olacaktır" dedi. Fransa Başbakanı'nın bu sözlerinin ülkede Romanların maruz kaldığı ayrımcılığı gösterdiği şeklinde yorumlanıyor.

ERRC Romanlara ev verilmesinin, elektrik ve su imkanlarının olduğu güvenli gecekondu bölgelerinin sağlanmasının varoşların durumunu iyileştireceğini belirtti. Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamada ise adı geçen STK'nın yasal çerçeveyi çizdiğini ancak entegrasyon politikalarının sorumlularının devlet yetkilileri olduğu söyledi.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?