banner15

Fransa Rusya yaptırımlarının hafifletilmesini istiyor

Fransa Senatosu, Rusya'ya yönelik yaptırımların hafifletilmesi çağrısı yapan kararı kabul etti

Fransa Rusya yaptırımlarının hafifletilmesini istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Senatosu, Sosyalist hükümete, Ukrayna krizi yüzünden Rusya'ya uygulanan yaptırımların hafifletilmesi çağrısı yapan bir karar tasarısını kabul etti.

Genel kuruldaki oylamada, bağlayıcı özelliği olmayan tasarı için 301 ''evet'', 16 ''hayır'' oyu çıktı.

Tasarıyı destekleyen senatörlerden Pozzo di Borgo, genel kurulda yaptığı konuşmada,  "AB tarafından uygulanan yaptırımlar olumlu sonuç vermedi. Yaptırımlar Fransız ekonomisine zarar verdi. Senatonun bu kararı, olumlu yönde bir girişim.''dedi.

Karara "hayır" oyu veren senatör Herve Maurey ise oylamaya sunulan metni, ''Ukrayna halkına olumsuz yönde bir mesaj göndereceği'' gerekçesiyle ''skandal'' olarak niteledi.

Hükümet adına konuşan Avrupa Birliği Bakanı Harlem Desir, ''Minsk anlaşmasına saygı gösterilirse,  yaptırımlar kalkar, biz şu anda yol haritamızı değiştiremeyiz'' diyerek, karşı çıktı.

AB liderleri, 28-29 Haziran'da Brüksel'de yapacakları toplantıda, yaptırımların uzatılması konusunu gözden geçirecek. 28 Nisan'da meclis, hükümete yaptırımların uzatılmamasını tavsiye eden bir kararı kabul etmişti.

Rusya'ya yönelik AB yaptırımlarının, Rusya önemli miktarda tarım ürünü satan Fransız çiftçileri olumsuz yönde etkilediği biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 08:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48