Fransa silah pazarını büyütüyor

Fransa son dönemlerde yaptığı silah satışları ile silah piyasasındaki dünya sıralamasında 5'inci sıraya yükseltti

Avrupa 20.04.2016, 17:36 20.04.2016, 18:00
Fransa silah pazarını büyütüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Mısır ve Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerini yakın markaja alan Fransa aslında Hindistan'dan Sahel'e geniş bir coğrafyada silah endüstrisine yeni bir bahar yaşatmaya çalışıyor.

Hindistan ile Fransa arasında başlayan Rafale marka uçak satın alınmasıyla ilgili yapılan müzakerelerde sona gelindi. Hindistan, 36 Rafale savaş uçağını satın almak için Fransa ile anlaşmaya yakın olduğunu duyurdu.

Fransa, 27 yıldır yurtdışına satamadığı Rafale savaş uçaklarını bu yıl ilk olarak Mısır’a satmayı başarmıştı. Fransa hükümetinin de devreye girmesiyle üç ayda jet hızıyla tamamlanan prosedürün ardından Mısır, ‘havadan-havaya, havadan-karaya ve havadan-denize füze fırlatan çok misyonlu’ 24 adet Rafale savaş uçağını ordusunun envanterine katacağı açıklanmıştı.

Dünya Bülteni analiz yazarlarından Sinan Özdemir son yazısında Fransa’nın bölgedeki silah endüstrisine yönelik satışlarına değindi. Yazıya göre dünyada dördüncü sıradan yedinci sıraya gerileyen Fransa'nın savunma bütçesi küçülse de, son iki yılda yakaladığı ivme savunma sanayii için geçerli değil. Savunma bütçesinin dışında ihracat tablosuna bakıldığında silah piyasasındaki payı 2014'te yüzde 18 artarak dünya sıralamasında beşinci sıraya yükseldi.

SİNAN ÖZDEMİR’İN ANALİZİNİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?