banner39

Fransa, SMDK için silah çağrısı yaptı

Fransa Dışişleri Bakanı, Suriye'de siyasi çözüm sağlanabilmesi için direnişçilerin silahlara sahip olması gerektiğini söyledi

Avrupa 21.11.2013, 18:23 17.03.2013, 17:29
Fransa, SMDK için silah çağrısı yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İlk kez 15 Mart'ta muhaliflerin silahlandırılması için AB'nin Suriye'ye silah ambargosunu kaldırmasını isteyen Fransa, yine açıktan ambargonun kaldırılarak Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'nun (SMDK) askeri kanadının silahlanmasına izin verilmesi gerektiği açıklaması yaptı.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, ''Suriye'de siyasi çözüm isteniyorsa, direnişçilerin onları vuran uçaklarla mücadele etmek için silahlara sahip olması gerektiğini'' ifade etti.

Ahmed Muaz el Hatib'in başkanlığını yaptığı, yüz kadar ülkenin tanıdığı koalisyonun yarının Suriyesinde tüm topluluklara saygı gösterileceğini garanti ettiğini belirten Fabius, bu koalisyonun askeri kanadına silah sağlanması gerektiğini vurguladı.

Fabius, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ile görüşeceğini de belirterek, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın koltuğunu bırakmaması halinde sadece daha fazla kişinin ölmeyeceğini, aynı zamanda El Kaide'nin daha da güçleneceğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Fabius, ''Beşşar, halkını yok ediyor. Kimyasal silahları var ve eğer onları kullanırsa sadece ona karşı olanlar değil, Ruslar ve Çinliler de harekete geçer'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?