Fransa yanıyor, medyası susuyor

Fransa'da polisle göstericiler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 

Fransa yanıyor, medyası susuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da Hollande yönetiminin yeni iş yasası teklifini geri çekmesini isteyen sendikalar 4 günlük grev kararı aldı. Polisle eylemciler arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. 

Fransa'da halk, Çalışma Yasası Reformunu Anayasa'nın 49/3 maddesini işletmek suretiyle zor kullanarak geçirmesini protesto etmek için hafta boyunca greve gidiyor.

Grevlere yol çalışanlarından, deniz işçilerine, öğrencilerden polise kadar herkes katılıyor. Ülkenin 6 büyük sendika konfederasyonu ve öğrenci sendikalarının çağrısı ile ülke genelinde Salı günü büyük bir yürüyüş düzenledi. Paris, Nantes ve Rennes kentlerindeki gösterilerde bir grup genç polisle çatışınca yine şiddetli sahneler yaşandı. Polis, 8’i silah taşıma gerekçesiyle olmak üzere 87 kişiyi göz altına aldı.

Tüm Fransa’da gerçekleşen gösterilere, polise göre 68 bin, sendikalara göre ise 220 bin kişi katıldı. Yaklaşık 55 bin kişinin katıldığı Paris’teki gösteriler, Denfert-Rochreau Meydanı’nda son buldu. Ancak meydana gelindiğinde, siyah giyimli bir grup genç havuz gözlüğü ve maskeler takarak, polise “SS polisi, Nazi işbirlikçisi faşist polis“ gibi sloganlar atınca çatışmalar başladı.

POLİSLER DE GREVE KATILIYOR

Bu arada, gösterilere sert müdahalesi nedeniyle eleştirilen Fransız polisi de yarın greve çıkıyor. Polis, özellikle CGT sendikasının kendileri aleyhinde hazırladıkları afiş ve göstericilere "orantısız şiddet kullandıkları" yönündeki suçlamalarını protesto edecek.

Şimdi, hükumet Çalışma Yasası Reformu’un Senato gündemine alacak. Ama çalışanlar da daha güçlü bir gösteri için hazırlanıyor. Ülkede ikinci büyük gösteri dalgası 19 Mayıs Perşembe günü gelecek. Göstericiler bu sefer de Nation Meydanı'ndan Place d'İtalie'ye yürüyecekler.

Başkent Paris'te polis ve göstericiler arasında şiddetli çatışmalar var. Yeni iş yasası paris sokaklarını savaş alanına çevirdi. Fransa'da hollande yönetiminin yürürlüğe sokmak istediği, işten çıkartmaları kolaylaştıran ve mesai saatlerini artıran düzenleme yine binlerce göstericiyi sokaklara döktü.

Polis, havai fişek ve taş kullanan göstericilere biber gazıyla karşılık verdi. Paris'te polise destek eylemini protesto için polis aracı molotofla yakıldı. Ülke medyası şaşkınlık geçirirken görüntüleri yayınlamamayı tercih etti.

"ŞİDDETE KARŞI POLİS HİDDETİ"

Fransız toplum polisi standart ekipman olarak kinetik silah kullanıyor.

Greve yol çalışanları, deniz işçileri, öğrenciler, hatta kendilerine yöneltilen şiddet eleştirilerine tepki koymak için polisler de katılıyor.

Fransa cumhurbaşkanı François Hollande ise sendikaların iş yasası teklifini geri çekme talebini reddetti. Hollande, "Pek çok hükümet bu baskı yüzünden vazgeçti. Ama ben vaz geçmeyeceğim. Reformist sendikalar ve sosyalistlerin çoğunluğu bu reformu destekliyor. Ülke için gerekli olan bu reform geçecek" dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2016, 17:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35