banner39

Fransa yeteneğin farkında değilmiş

Vergi mükellefiyetinden muaf olmak için Belçika'dan bir ev satın alan Fransız aktör Gerard Depardieu mektubunda, "Gidiyorum çünkü sizler yeteneğin cezalandırılması gerektiğini düşünüyorsunuz" dedi.

Avrupa 17.12.2012, 17:17 17.12.2012, 17:17
Fransa yeteneğin farkında değilmiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Fransa'da ödediği yüksek vergilerden kurtulmak için Belçika'dan bir ev satın alan Fransız aktör Gerard Depardieu iki haftadır Fransız medyasının ana gündemini teşkil ediyor. Depardieu Fransız pasaportunu ve kimlik kartını Fransa başbakanına geri verdiğini söyledikten sonra açık bir mektup da kaleme aldı. 

Gerard Depardieu, medyaya dağıtılan mektubunda,  Belçika'ya taşınma kararını "sefilce" diye nitelendiren Başbakan'a karşı öfkesini dile getirdi.

Depardieu mektubunda şöyle yazdı:

"Maalesef burada yapacak bir şeyim kalmadı. Gidiyorum çünkü sizler başarının, yaratıcılığın, yeteneğin, farklılığın cezalandırılması gerektiğini düşünüyorsunuz. Kimseden onay beklemiyorum ama en azından saygı gösterebilirsiniz."

Aktör, Başbakan'a da seslenmeyi ihmal etmedi: "Size soruyorum Hollande'ın Başbakanı Sayın Ayraut, siz kim oluyorsunuz da beni yargılıyorsunuz?"

Fransa'daki yasalara göre yılın belli bir süresinde yabancı bir ülkede ikamet eden Fransız vergi mükellefi, oranı %85'e kadar varabilen gelir vergisinden muaf oluyor.

Ayrıca Fransa'nın Le Figaro gazetesi bugün olayı "Depardieu olayı; hükümet gücünü kaybediyor" başlığıyla verdi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?