banner15

Fransa, Yukos için Rusya'nın parasına el koydu

Fransa'da Yukos petrol şirketi tarafından Rusya'ya açılan davada, mahkeme Rusya’nın 1 milyar dolarlık varlığına el koydu

Fransa, Yukos için Rusya'nın parasına el koydu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yukos petrol şirketi eski ortakların girişimiyle Fransa'da yaklaşık bir milyar dolarlık Rus varlıklarına el konulduğu bildirildi. Haberi American Lawyer dergisi Yukos petrol şirketi eski ortaklarını temsi eden Shearman & Sterling's'i kaynak göstererek duyurdu. 

Haberde, el konulan malların önemli bir kısmının Fransa'nın Rusya'nın uzay işletmelerine ait borç makbuzlarından oluştuğu belirtildi. El konulan 400 milyon dolar, Eutelsat şirketinin Rus Uzay İletişimi'ne, yine 300 milyon dolar ise Arianespace şirketinin Ruskosmos şirketine olan ödemelerinden oluşuyor.

Fransa’daki Rus varlıklarına el konulmasını, Rusya’nın en önemli medya urumlarından RBK ve Yukos şirketi eski ortaklarını temsilcisi olan Grup MENATEP Limited (GML) vekilleri tarafından doğrulandı. Rus yetkililer ise Fransa'da el konulan varlıkları için Fransa asliye mahkemesine temyiz başvurusu yaptı.

014 yılının Temmuz ayında Lahey'deki Tahkim Mahkemesi Rusya’yı Yukos petrol şirketi varlıklarını yasa dışı zimmete geçirmekle suçlu bularak firmaya 50 milyar dolar para cezası vermişti. Moskova hükümeti kararı yerine getirmeyi reddetmiş ve 2015 yılında, davacıların isteği üzerine Belçika, Fransa, Almanya, Büyük Britanya, ABD'de Rus varlıklarına el konulma süreci başlamıştı.

Yukos’un sahibi Mikhail Hodorkovski’nin Rusya’da tutuklanmadan önce şirketin hisselerini devrettiği öne sürülüyor. Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Yukos davasında Rusya’yı 50 milyar dolar tazminata mahkûm etmişti. Hodorkovski, 2003’te Putin’e meydan okumuş, kısa bir süre sonra Putin iktidarı tarafından dolandırıcılık ve vergi kaçakçılığı yaptığı iddiasıyla tutuklanmıştı. Yukos ise 27 milyar dolar tutarında vergi cezasına çarptırılmış ve bu cezayı ödeyemediği için iflasa zorlanmış ve kamulaştırılmıştı.

İflasın ardından şirket hissedarları, Lahey’deki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’ne başvurarak, 100 milyar dolarlık dava açmıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 11:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48