banner39

Fransa'da anketlere göre aşırı sağcılar önce

Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi hazırlanan bir ankete göre Fransa'da Le Pen'in liderliğini yaptığı partinin oyları iktidar partisinin oylarını geçmiş bulunuyor

Avrupa 26.01.2014, 13:46 26.01.2014, 13:46
Fransa'da anketlere göre aşırı sağcılar önce

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’da düzenlenen bir kamuoyu araştırması, mayıs ayında düzenlenecek Avrupa Parlamentosu seçimlerini aşırı sağcı Ulusal Cephe’nin kazanabileceğini ortaya koydu.

Ülkenin itibarlı anket kuruluşlarından IFOP’un anketine göre, Marine Le Pen’in liderliğini yaptığı Ulusal Cephe, yarışı merkez sağdaki Halk Hareketi Birliği (UMP) ve iktidardaki Sosyalist Parti’nin önünde bitirecek.

Anket sonucu, Ulusal Cephe’nin oyların yüzde 23’ünü, UMP yüzde 21’ini, Sosyalist Parti’nin ise yüzde 18’ini alacağını gösteriyor.

Merkez sağdaki diğer siyasi oluşumların yüzde 11 oranında oy almaları beklenen seçimlerde, Yeşil Parti’nin ise oy oranının yüzde 7 civarında olacağı tahmin ediliyor. Oyların diğer bölümün ise bağımsız ve radikal partilere gitmesi bekleniyor.

Fransa’da genel, yerel ve cumhurbaşkanlığı seçimleri iki turlu düzenliyor. AB ülkelerinde aynı gün ve tek turlu yapılan seçim yüzünden aşırı sağın bu seçimlerde Fransa’da önemli başarı sağlamasına kesin gözüyle bakılıyor.

Yorumlar (0)
29
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?