banner39

Fransa'da aşırı sağ partiye darbe

Fransa'daki seçimlerde, merkez sağ 7, iktidardaki Sosyalist Parti ise 5 bölgede seçimi önde bitirdi. İlk turu zaferle tamamlayan aşırı sağcı Ulusal Cephe partisi ise hiçbir bölgede yönetimi alamadı.

Avrupa 13.12.2015, 23:29 13.12.2015, 23:43
Fransa'da aşırı sağ partiye darbe

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa sandık başındaydı. Sandık çıkış anketlerine göre; geçen hafta bölgesel seçimlerin ilk turundan birinci parti çıkan aşırı sağcı Ulusal Cephe, seçimlerin ikinci turunda hiçbir bölgede seçim kazanamadı.

Ülkede merkez sağ ve iktidardaki sol parti bölgesel seçimlerin kazananı oldu. İlk tura göre seçmenin sandıklara daha yoğun ilgi gösterdiği seçimlerde, aşırı sağ parti Ulusal Cephe (FN) büyük şok yaşadı.

Resmi olmayan sonuçlara göre ilk turda 13 bölgenin 6'sını ilk sırada tamamlayan aşırı sağ adaylardan hiç biri bölge başkanı seçilmeyi başaramadı. Merkez sağın lideri ve eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin partisi Cumhuriyetçiler ve ortakları 13 bölgeden 7'sinin yönetimini aldı.

Ülkedeki bölge sayısının 22'den yasal düzenlemeyle 13'e düşürülmesinden sonra gerçekleştirilen ilk bölgesel seçimlerde Hükümetteki Sosyalist Parti (PS) ve ortakları ise en az 5 bölgede yönetimi ele geçirdi. İlk turdan birinci parti olarak çıkan aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi ise hiçbir bölgede rakipleri karşısında yeterli oyu alamadı.

FN Lideri Marine Le Pen, kendi bölgesi Nord-Pas-de Calais Picardie'de oyların yüzde 42'sini alırken zaferi yüzde 57 ile merkez sağ adayı Xavier Bertrand'e kaptırdı.

İLGİ YOĞUN OLDU

Bölgesel seçimlerin ikinci turuna halkın ilgisi ise yoğun oldu. İlk turda yüzde 49 olarak gerçekleşen katılım oranı ikici turda ise yüzde 58,5'e yükseldi. Halkın sandıklara gösterdiği ilgi Fransa Başbakanı Manuel Valls'ın başarısı olarak yorumlanıyor. İlk tur sonrası Fransa Başbakanı Manuel Valls, halkı sandıklara ilgi göstermeye çağırmıştı. Aşırı sağın kazanması durumunda ülkede iç savaşın çıkabileceği uyarısında bulunmuştu.

SOSYALİST PARTİ'DEN ÖNLEM

İlk turda Ulusal Cephe'nin 6 bölgede birinci olması sonrası Sosyalist Parti, aşırı sağ tehlikesine karşı 3 bölgede listelerini geri çekme kararı almıştı. Başbakan Manuel Valls partisinin listelerini çektiği bölgelerde seçmenlere merkez sağa oy verme çağrısında bulunmuştu.

İçişleri Bakanlığının verilerine göre ilk turda Ulusal Cephe (FN) yüzde 29,5, merkez sağdan Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) ile Demokrat Hareket (MODEM) yüzde 27,4, iktidardaki Sosyalist Parti (PS) yüzde 22,7 ve Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi Fransa (EELV) ise yüzde 6,6 oy almıştı. 

HER 2 KİŞİDEN 1'İ SANDIĞA GİTMEMİŞTİ

İlk turda 44 milyona yakın kayıtlı seçmenden 22 milyonu oy kullanırken, 347 bin oy geçersiz sayılmıştı. Seçimlerde oy kullanmayanların oranı yüzde 49,91 olarak belirlenmişti. Ülkede en son 2010 yılında yapılan bölgesel seçimlerde kayıtlı seçmenlerin yüzde 53,6'sı sandık başına gitmemişti.

Ülkede 2017 yılında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçiminin ön hazırlığı olarak görülen seçimlerde 13 bölgenin yöneticileri belirlenecek.

Seçimlerin geçen hafta düzenlenen ilk turunda FN'in 6 bölgede birinci olması sonrası PS, aşırı sağ tehlikesine karşı 3 bölgede listelerini geri çekme kararı almıştı. PS lideri Başbakan Manuel Valls partisinin listelerini çektiği bölgelerde seçmenlere merkez sağa oy verme çağrısında bulunmuştu.

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre ilk turda FN yüzde 29,5, merkez sağdan Cumhuriyetçiler, Demokratlar ve Bağımsızlar Birliği (UDI) ile Demokrat Hareket (MODEM) yüzde 27,4, iktidardaki PS yüzde 22,7 ve Avrupa Ekoloji ve Yeşiller Partisi Fransa (EELV) ise yüzde 6,6 oy almıştı. 

 "AŞIRI SAĞDAN GELEN TEHDİT HENÜZ BERTARAF EDİLEMEDİ"

Sosyalist Parti (PS) Genel Başkanı ve Başbakan Manuel Valls, "Aşırı sağdan gelen tehdit, henüz bertaraf edilemedi" dedi.

Fransa'da ikinci turu yapılan bölgesel seçimlerinin resmi olmayan sonuçların belli olmasının ardından, ilk turu birinci parti olarak bitiren aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin (FN) 13 bölgenin hiçbirinden zaferle çıkamaması üzerine siyasiler açıklamalarda bulundu.

"SEÇMEDEN GELEN BİR UYARIYDI"

Merkez sağdan Cumhuriyetçiler'in Lideri eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de "Seçimlerin ilk turu, seçmeden gelen bir uyarıydı" diyerek aşırı sağın artan oylarına dikkati çekti.

"BÖLGE MECLİSLERİNDE SAYIMIZI 3 KATINA ÇIKARDIK

FN Lideri Marine Le Pen ise kaybetmediklerini, aksine kazandıklarını dile getirdi. FN adayları karşısında uygulanan tek liste yönteminin şimdilik başarılı olduğunu aktaran Le Pen, bir sonraki seçimlerde ana muhalefette yer alacaklarını söyledi.

"Bölge meclislerinde sayımızı 3 katına çıkardık. Artık Fransa'da iki partili yarışın içinde yer almaya başladık" ifadelerini kullanan Le Pen, destekçilerine teşekkür ederek bunun bir kayıp olmadığını yineledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?