banner39

Fransa'da camilerde 'açık kapı günleri'ne yoğun ilgi

Fransa'da haftasonu boyunca 2 bin 500 cami ve mescidde açık kapı günleri düzenlendi, ülke halkı camileri ziyaret edip İslam ile ilgili sorularına cevaplar aldı

Avrupa 11.01.2016, 12:36 11.01.2016, 12:36
Fransa'da camilerde 'açık kapı günleri'ne yoğun ilgi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da bir yıl önce yaşanan saldırılardan sonra ilk defa camilerde açık kapı günü düzenlendi. Ülkedeki 2 bin 500'e yakın cami ve mescit cumartesi ve pazar günü kapılarını Fransızlara açtı.

Büyük ilgi gören açık kapı gününe onbinlerce Fransız hafta sonunu camilerde değerlendirdi. İslam dini hakkında bilgi edinen Fransızlar, cami yöneticilerine ve imamlara sorular sordu. Ziyaretçilere, İslam kültürü ve caminin önemi anlatıldı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, geçen yılki saldırılarda hayatını kaybedenler için düzenlenen anma töreninin ardından Paris'teki Büyük Cami'yi ziyaret etti.

Resmi gündeminde yer almayan kısa ziyarette Hollande, cami yetkilileri ve cemaatle kısa bir sürü sohbet ederek "kardeşlik çayı" içti.

Fransa'da büyük camiler Paris, Marseille, Lyon ve Strasbourg'ta bulunuyor. Hafta sonu Strasbourg Büyük Camisi 'Grande Mosquee de Strasbourg' Fransız ziyaretçilerini ağırladı. 2012 yılında hizmete giren Strasbourg Büyük Camisi bin 500 metrekare alan üzerine kubbeli proje 10 milyon Euro'ya mal oldu.

Camii projesi için Fas 3 milyon 934 bin, Suudi Arabistan 900 bin, Kuveyt 500 bin, Strasbourg Belediyesi 858 bin 400, Alsas bölge yönetimi 1,5 milyon euro, Müslümanlar ise 2 milyon 490 bin bağışla destek verdiler.

Açık kapı gününe gelen Fransızlar en çok camiye nasıl girilir, ayakkabılar neden çıkartılır, ibadet nasıl yapılır, İslam dininde farklı mezhepler ve Kuran-ı Kerim hakkında bilgi aldılar.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?