banner15

Fransa'da cumhurbaşkanını eleştiren sunucu işten atıldı

Fransa resmi televizyon kanalı kitabında ülkenin cumhurbaşkanı Hollande'ı eleştiren TV sunucusu Philippe Verdier'in görevine son verdi

Fransa'da cumhurbaşkanını eleştiren sunucu işten atıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da Cumhurbaşkanı François Hollande'ı eleştiren hava durumu sunucusu Philippe Verdier işten çıkarıldı.

Fransa'nın resmi televizyon kanalı France 2'de hava durumu sunuculuğu yapan Verdier internette yayımladığı videoda, kurumundan gelen ve işten çıkarıldığını bildiren mektubu okudu.

Verdier, zarfı "ifade özgürlüğü" ve "haber alma hakkı" adına herkesin önünde açtığını belirtti. Verdier'nin mektubu okumasının ardından videoda geçen altyazıda "Philippe Verdier, İklim Zirvesi'ne 1 ay kala 'Fransa televizyonu' tarafından işine son verildi" ifadesi kullanıldı.

COP21 İklim Değişikliği Zirvesi'ne yönelik eleştirilerin yer aldığı kitap yazan Verdier, kitabının basılmasının ardından kurumu tarafından görevden uzaklaştırılarak zorunlu izne tabi tutulduğunu açıklamıştı.

İklim uzmanı olan Verdier'in kitabında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'a hitaben yazdığı açık mektupta, "Sözlerinizde samimiyeti görmekte zorlanıyorum. Çevreyle ilgili yapıcı bir şekilde davranma niyetinde olduğunuzu düşünmüyorum" ifadeleri yer alıyordu.

Verdier, iki hafta önce yaptığı açıklamada, COP21'e yönelik eleştirilerinin Cumhurbaşkanı François Hollande'ı rahatsız ettiği için görevden uzaklaştırıldığını kaydederek "Kim COP21 aleyhine bir girişimde bulunursa bu Elysee Sarayı'nın hoşuna gitmez. Bu konferans Kyoto Protokolü'nün devamından öteye gitmeyecek ve hiçbir işe yaramayacak" demişti.

Paris'te 190'dan fazla ülkenin temsilcileri, küresel sera gazı emisyonlarının azaltılması ve iklim değişikliğinin önüne geçmek amacıyla küresel bir zirvede bir araya gelecek. Halihazırda imzalanan sera gazı emisyonlarına ilişkin anlaşmaların 2020'de sona erecek olması dolayısıyla Paris'te en az 10 yıl geçerli olacak yeni taahhütlere imza atılması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2015, 15:46
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35