Fransa'da dini cemaatler İslam tartışmasına girmiyor

Fransa’da dini cemaatler suni hazırlanmış ‘tarafsızlık ve ülkede İslam’ın rolü’ tartışmasını reddederek katılmıyor

Fransa'da dini cemaatler İslam tartışmasına girmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’da Kiliseler, Yahudiler, Müslümanlar ve Budistler hep birlikte Sarkozy’nin partisi UMP tarafından teklif edilen tarafsızlık, imamların eğitimi ve başörtüsü tartışmalarına katılmayacaklarını açıkladılar. Dini cemaatlerin temsilcileri, Başpiskoposlar Konferansı Başkanı Kardinal Andre Vingt-Trois, Protestan Federasyonu Başkanı Claude Baty, Ekomonik Patrik Metropolit Emmanuel, Hahambaşı Gilles Bernheim, İslam Konseyi Başkanı Muhammed Musavi ve Budist Birliği Başkanı Olivier Wang-Genh’in birlikte hazırladıkları yazılı bildiride din ve devlet tartışmasının gereksiz olduğu ifade edildi.

Yazılı açıklamaya imza atan Fransa’nın ileri gelen dini liderleri daha önce 2006’da İçişleri Bakanlığı tarafından din ve devlet ayrımının modernleştirilmesi için yapılan uzmanlar komisyonu teklifini hatırlatarak, ‘Fransa’da inancın yaşanabilmesi için kurumsal destek’ konusunda buradan çıkan tavsiyelerin hiçbirinin henüz yerine getirilmediğini bildirdi.

Fransa Sosyal Bakanı Roselyne Bachelot da Başbakan Fillon gibi tartışmaya karşı olduğunu belirterek katılmayacağını açıkladı. Bachelot bunun yerine Fransa’nın ‘somut problemleriyle’ meşgul olacağını söyledi.

Sarkozy’nin başkanlığındaki hükümet partisi UMP’nin ‘tarafsızlık ve İslam tartışması’ gibi populist teklifleri iktidar partisi yerine ırkçı parti ‘Front National’a yarıyor. Yabancı düşmanlığı ve üstü örtülü İslamofobinin gündeme gelmesiyle ırkçılar birinci ve ikinci seçimler arasındaki sürede oylarını 600 binden 900 bine çıkardı.

UMP’nin içinden de göçmenler ve İslam konularıyla daraltılan stratejinin olumsuz etki yaptığı tesbit edildi. Hükümet sözcüsü François Baroin, laiklik ve İslam tartışmasına son verilmesi gerektiğini söyledi. Dışişleri Bakanı Alain Juppe de sosyal ve ekonomik konulara odaklanmak gerektiğini savundu. Tarım Bakanı Bruno Le Maire 2012’de yapılacak başkanlık seçimlerinde önceliğin iş imkanları, gençlerin işsizlik sorunu ve kriminel suçlar gibi konulara ait olduğunu kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 13:25
banner53
YORUM EKLE

banner39