banner15

Fransa'da dört cami kapatıldı

Fransa İçişleri Bakanı, Cumhuriyet değerlerine aykırı 'ideoloji' yaydığı iddia edilerek 4 camiyi kapattı

Fransa'da dört cami kapatıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, Cumhuriyet değerlerine aykırı 'ideoloji' yaydığı gerekçesiyle 4 camiyi kapatma kararı aldı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve tarafından yapılan yazılı açıklamada, ‘’Kamu güvenliğini tehdit ettiği ve Cumhuriyet değerlerine aykırı radikal ideolojiyi yayan toplantılar düzenlendiği gerekçesiyle les Yvelines, en Seine-Saint-Denis ve le Val-de-Marne bölgelerindeki 4 cami idari kararla kapatılmıştır.’’ ifadeleri kullanıldı.

Fransız Bakan, hükümetin Cumhuriyet ilkelerine saygı çerçevesinde vatandaşların din ve vicdan özgürlüklerinin sıkıntısız bir şekilde garanti altına alınması konusundaki kararlılığının ise sürdüğünü vurguladı.

Fransa’da yürürlükte olan olağanüstü hal yasasının 8. maddesi, şiddet, nefret ve terörü körükleyen ibadet yerlerinin kapatılması konusunda İçişleri Bakanlığı’na yetki tanıyor.

Fransa’da 2015 aralık ayından bu yana 20’den fazla ibadet yeri bu gerekçelerle kapatıldı.

13 Kasım 2015’te Paris’te 6 farklı noktaya düzenlenen terör saldırılarında 130 kişi hayatını kaybetmişti. Bu saldırıların ardından, ülkede olağanüstü hal ilan edilmişti.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 23:02
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35