banner39

Fransa’da enerji fiyatları arttı, ‘odun’ yeniden keşfedildi

Fransa'da doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki astronomik yükseliş, halkı soba kullanmaya, yakacak olarak da oduna yöneltti. Çevrecilerin tepkilerine rağmen kaya gazı üretimi de yeniden gündemde.

Avrupa 28.08.2022, 10:22
Fransa’da enerji fiyatları arttı, ‘odun’ yeniden keşfedildi

Fransa’da enerji fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle halkın odun sobalarına yöneldiği ve talaşta talep patlaması yaşandığı belirtildi. Ülke basınının Yanıcı Madde, Yakıt ve Isıtma Federasyonu’nun açıklamasına dayandırdığı haberde, ülkede, yakacak olarak odun talaşına yönelik yüksek bir talep yaşandığı kaydedildi. Federasyonun taleplerin yüksek olması nedeniyle büyük bir arz açığının yaşanmasından endişe etmeye başladığına dikkati çekilen haberde, “Enerji kıtlığı korkusu tüketicileri kış gelmeden oduna akın etmeye ve odun stoku yapmaya yöneltti” ifadesi kullanıldı. Haberde, 300 tedarikçiyi bünyesinde barındıran Federasyonun kışın şiddetli geçmesine ve talebin büyüklüğüne bağlı olarak düzenli müşterilerine öncelik tanıma yoluna gideceği belirtildi.

Federasyon henüz soba kurulumunu yapmayanlara ise bunu biraz daha ertelemeleri ve tanımadıkları tedarikçilere ön ödeme yapmamaları tavsiyesinde bulundu. Fransız basını, Rus gazı kesintisi ve enerji kıtlığı nedeniyle ülkede 2023’ten itibaren saat/megavat bazında gösterge elektrik fiyatının bin 75 avroyu görerek tarihi bir rekor kıracağını yazdı. Öte yandan enerji krizinin, kömür ve nükleer enerjide olduğu gibi geçmişte çevrecilerin tepkileri nedeniyle rafa kaldırılan kaya gazı üretimine de yeşil ışık yakılmasına neden olabileceği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?