banner39

Fransa'da göçmenlere saldırlar artıyor

Fransa'da yayınlanan bir raporda özellikle Müslüman göçmenlere karşı hoşgörüsüzlük ve saldırılar artıyor

Avrupa 28.03.2012, 11:25 28.03.2012, 12:10
Fransa'da göçmenlere saldırlar artıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Ulusal İnsan Hakları Danışma Komisyonu tarafından yayınlanan bir raporda, ülkedeki yabancılara yönelik "güvensizlik ve hoşgörüsüzlüğün giderek arttığı" uyarısı yapıldı.

Raporda, yabancılar ile Müslümanların "tehdit edici ve zararlı kişiler olarak algılanmasına ilişkin eğilimin artmasının endişe kaynağı olduğu" yorumu yer aldı.

Komisyonun yaptığı araştırmaya göre, Fransızların yüzde 51'i, ülkedeki Müslümanların toplumda ayrı bir grup oluşturduğu düşüncesinde. Raporda, 2009'a göre bu oranın yüzde 6 arttığına dikkat çekildi.

Araştırmaya katılanların yüzde 71'inin, Fransız Müslümanları diğer Fransızlarla aynı değerlendirdiği ifade edilen raporda, bu oranın 2009'daki araştırmaya göre, yüzde 7 azalma gösterdiğine işaret edilerek, "ülkede Müslümanlara yönelik olumsuz düşünenlerin sayısının arttığı" yorumu yapıldı.

Raporun yine en çarpıcı sonuçlarından birisinin, Fransızların yüzde 59'u ülkede çok fazla göçmen olduğunu düşüncesinde olması. Bu yönde düşünenlerin oranının da bir önceki araştırmaya göre yüzde 12 artış sağlaması, yine raporu hazırlayanları endişelendiren diğer bir unsur.

Yine araştırmaya göre, Fransızların yüzde 70'i, göçmenlerin, ülkeye sadece daha fazla sosyal güvenlik hakkı sağlamak için geldiği düşüncesinde. Rapora göre, 2009'daki araştırmada, Fransızların sadece yüzde 62'si, bu yönde düşünceye sahipti.

Irkçılığın giderek daha fazla doğal karşılanmasına yönelik eğilimin kaygı verici olduğu vurgulanan raporda, "özellikle internetin bu eğilimin artmasında önemi rol oynadığı" yorumu yapıldı.

Raporda, ırkçılığın doğal karşılanmasına yönelik eğilimin artmasında yine siyasetçilerin, ulusal kimlik, göç, din, laiklik konularını siyasi malzeme yapmalarının önemli rol oynadığı ifade edildi.

İSLAM KARŞITI SALDIRILAR AZALIYOR, YAHUDİ KARŞITLIĞI AZALIYOR

Ülkede yabancı düşmanlığı eğilimlerinin arttığı sonucuna varılan raporda, bununla birlikte polis kayıtlarına göre, ırkçı karakterli kayıtlara geçen saldırı oranınınsa 2010'a göre yüzde 7 düşüş göstererek, 1.254'e indiği kaydedildi.

Ülkede resmi kayıtlara göre, Musevi karşıtı ırkçı saldırıların azaldığı, Müslüman karşıtı ırkçı saldırıların arttığı ifade edilen raporda, bu orana temkinli yaklaşılması gerektiği uyarısı yapıldı.

Raporda, daha önceki yıllarda yaygın bir şekilde gündeme getirilmeyen ve yetkililere ihbar edilmeyen Müslüman karşıtı ırkçılığın artan hassasiyetlerle birlikte daha fazla gündeme getirilmesinin ve kayıtlara düşmesinin, bu konudaki artışta rol oynayabileceği yorumu yapıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?