banner15

Fransa'da grev tüm rafinerilere yayıldı

Fransa'da çalışma yasasına karşı başlatılan grevler ülkedeki bütün rafinerilere yayıldı

Fransa'da grev tüm rafinerilere yayıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da grevler ülkedeki bütün rafinerilere yayılırken, polis sabaha karşı düzenlediği baskınla Marsilya'daki rafinerinin girişine barikat kuran grevci işçileri dağıttı.

Polis baskında basınçlı su ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

Emniyet kaynakları bu sırada grevcilerin de molotof kokteyli fırlatıp, barikatları ateşe vererek direniş gösterdiğini ve bazı polislerin yaralandığını açıkladı.

Marsilya limanındaki Fos-sur-Mer rafinerisi işçilerinin grevi, yeni çalışma yasasını protesto amacıyla sendikaların ülke çapında düzenlediği grev ve gösterilerin bir parçası.

Hükümetin, anayasal yetkisini kullanarak parlamento oylaması olmaksızın çalışma yasasını değiştireceğini açıklaması üzerine geçen hafta sendikalar, meslek örgütleri ve öğrenci birlikleri eylem ve grevlere gideceklerini açıklamışlardı.

Başbakan Manuel Valls yasada ısrarlı olduklarını belirterek grevlere müsamaha göstermeyeceklerini söyledi.

Valls "Yeter artık. Bu tür şeyleri görmeye tahammülümüz yok. CGT'ye (sendika) hükümet çok sert tepki verecek. Bu örgütün kapattığı yerleri açmaya devam edeceğiz."

HÜKÜMETLE RESTLEŞME

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın hükümeti ile yeni çalışma yasasına karşı direnişin başını çeken güçlü sendika CGT arasındaki gerilim bir süredir tırmanıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2016, 14:17
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48