banner39

Fransa'da hükümete gensoru önergesi reddedildi

Fransa'da ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği'nin hükümeti düşürmek için verdiği gensoru önergesi reddedildi.

Avrupa 19.02.2015, 20:56 20.02.2015, 07:15
Fransa'da hükümete gensoru önergesi reddedildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) hükümeti düşürmek için verdiği gensoru önergesi reddedildi.

Başbakan Manuel Valls'in, bir süredir Fransa'da tartışmalara neden olan ekonomiyle ilgili torba yasayı, oylanmadan parlamentodan geçirmek istemesi üzerine muhalefetin sunduğu gensoru önergesi 234 evet oyuna karşın 249 hayır oyuyla kabul edilmedi.

Gensorunun kabul edilmesi için mutlak çoğunluk olan 289 evet oyuna ulaşmak gerekiyordu.

TARTIŞMALI MADDE

Hükümetin, tasarının oylama yapılmadan parlamentodan geçmesine olanak tanıyan anayasa fıkrasını işletmesi muhalefetin sert tepkisine yol açmıştı. Muhalefetteki sağ partiler, anayasaya göre ilgili fıkranın işletilmesi karşısında gensoru önergesi verme kararı almıştı. 

Fransa’da son olarak 2007 yılında Dominique Villepin’in başbakanlık yaptığı dönemde "işe alma sözleşmesi" ile ilgili yasa tasarısının meclisten geçmesi için anayasanın tartışmalara yol açan 49. maddesinin 3. fıkrası işletilmişti. Cumhuriyet tarihinde anayasanın bu maddesi 82 kez işletildi.

YEŞİLLER VE KÜSKÜNLERDEN DESTEK

Gensoruya radikal sol milletvekilleri destek verirken, Sosyalist Parti'nin 30 küskün vekili ise oylamaya katılmadı. 

Gensoru kabul edilseydi hükümet istifa etmek zorunda kalacak ve tartışma yaratan yasa tasarısı rafa kalkacaktı.

Ekonomi ve Maliye Bakanı Emmanuel Macron tarafından hazırlanan 200 maddelik tasarı için genel kuruldaki tartışmalarda 3 binin üzerinde değişiklik önergesi sunulmuştu.

Yasa tasarısının medyada öne çıkan kısmını ise turistik yerlerdeki iş yerleri ve mağazaların hafta içi ve pazar günleri geç saatlere kadar açık kalmasını öngören maddesi oluşturuyor. 

Tasarı, noter ve haciz memurlarının çalışma koşullarının düzenlenmesi, iş mahkemelerinin görev alanları ile ilgili düzenleme, ehliyet alımındaki kuralların basitleştirilmesi, şehirler arası otobüs hatlarının düzenlenmesi gibi birbirinden farklı alanları da kapsaması nedeniyle "torba yasa tasarı" olarak değerlendiriliyor.

Son kamuoyu yoklamaları da seçmenin yüzde 40'ının yasa tasarısı konusunda kararsız olduğunu ortaya koyuyor.

Ekonomik büyümenin sağlanamaması ve ülkede artan işsizlik oranı ile AB Komisyonu'nun da tepkisini çeken bütçe açıkları, Sosyalist Parti Hükümeti'nin en fazla sorun yaşadığı konuların başında geliyor.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?