Fransa'da iktidar yerel seçimde ağır darbe aldı

Fransa tarihinde katılım oranının en düşük olduğu yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Hollande'ın Sosyalist Parti'si ciddi miktarda oy kaybına uğradı

Fransa'da iktidar yerel seçimde ağır darbe aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da dün düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turunda Cumhurbaşkanı François Hollande'ın Sosyalist Partisi ülke genelinde ağır bir darbe aldı. Marine Le Pen liderliğindeki Ulusal Cephe partisi ise ülke genelinde belediye meclislerinde bin 200 sandalye alarak büyük bir başarıya imza attı.

Fransa'da yerel seçimlerin ikinci turunda sosyalist hükümet yenilgiyi kabul etti. Başbakan Jean-Marc Ayrault, merkezin sağın karşısındaki aldıkları yenilgiyi kabul ederek gerekli derslerin alınacağını söyledi.

Ayrault, başbakanlık binasında yaptığı açıklamada, "Şimdi gerçeklerden bahsetme zamanı. Bu seçimler hükümet için her açıdan yenilgi oldu" ifadesini kullandı. 

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın da, seçim sonuçlarından ders çıkaracağını belirten Ayrault, verilen mesajın açıkça duyulması gerektiğini sözlerine ekledi.

SOSYALİSTLERE TARİHİ YENİLGİ

Sonuçların ardından ülkenin İçişleri Bakanlığından da açıklama gecikmedi. İçişleri Bakanı Manuel Valls, sol cephenin nüfusu 9 binden fazla en az 155 belediyeyi kaybettiğini açıkladı. Seçimlerden yüzde 9'luk bir oy oranıyla çıkan aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin ise 9 binden fazla nüfuslu en az 14-15 belediyeyi aldığını kaydedildi.

Fransa'da yerel saatle 20.00'de açıklanan ilk sonuçlara göre, yerel seçimlerin ikinci turunda, merkez sağ oyların yüzde 49'unu, merkez sol yüzde 42'sini alırken, aşırı sağcı Ulusal Cephe'nin oyları yüzde 9'da kaldı.

İkinci turda da katılım oranı ülke genelinde rekor seviyede düşük çıktı. İlk belirlemelere göre, kayıtlı seçmenlerin yüzde 38'i sandığa gitmedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2014, 08:17
banner53
YORUM EKLE

banner39