banner15

Fransa'da ırkçılar kebaba savaş açtı

Irkçı söylemleriyle gündeme gelen Beziers Belediye Başkanı Menard, bölgede yeni kebap restoranlarının açılmasına izin vermeyeceğini söyledi.

Fransa'da ırkçılar kebaba savaş açtı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransız Belediye Başkanı Robert Menard, kebaba savaş açtı. Fransa'nın güneyindeki Beziers kenti Belediye Başkanı Menard, France 2 televizyonuna verdiği özel röportajda, ülkede oldukça sık tercih edilen fast-food türü olan kebap hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Menard, belediye sınırları içerisinde yeni kebap restoranlarının açılmasına izin vermeyeceğini söylerken ilginç bir benzetmede bulundu.

Aşırı sağcı Belediye Başkanı, "Ülkede çok fazla göçmen var, çok fazla. Restoranlara gelince çok fazla kebapçı olduğunu görüyorum, çok fazla varlar" ifadesini kullandı.

Menard'ın açıklamaları sosyal medyada geniş yankı bulurken birçok kullanıcı kebap fotoğrafları paylaşarak Menard'ın resmi Twitter hesabını etiketledi.

Bunun üzerine Menard, konuyla ilgili "Beziers'nin kebabın başkenti olmasına izin vermeyeceğim. Bunun bizim kültürümüzle hiçbir ortak paydası yok" tweetini attı.

3'TE 2'Sİ FRANSIZ MUTFAĞI

Menard'ın açıklamalarının ardından L'Internaute.com adlı haber sitesi, Beziers kentteki restoranların türlerini gösteren bi tablo yayımladı. Tabloya göre bölgedeki restoran ve kafelerin 3'te 2'si Fransız mutfağına ait. Menard'ın "çok fazla" diye nitelediği kebap servis eden lokanta ve büfelerin bölgedeki yüzdesi ise en fazla 5.

Önceki ay Beziers'de bir ilkokulun yemekhanesinde domuz eti yemeyenleri tespit etmek için öğrencilerden kırmızı renkli kolye takmaları istendiği iddia edilmiş, olayın basına yansımasının ardından iddiaları araştırmak üzere soruşturma başlatılmıştı.

SORUŞTURMA VE DAVA

Aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinden Belediye Başkanı olan Menard, son günlerde sık sık ırkçı ve göçmen karşıtı söylemleriyle gündeme geliyor.

Menard, mayısta katıldığı bir televizyon programında "Okullardaki öğrencilerin yüzde 64'ü Müslüman" açıklaması tepkilere yol açmıştı. "Öğrencilerin mensup olduğu dinle ilgili istatistiki bilgi topladığı" iddia edilen Menard hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Geçen ay ise Bezier Belediyesinin bülteninde, trene binmek için sırada bekleyen sığınmacıların fotoğrafı kapak yapılmış ve büyük puntolarla "Geliyorlar" yazılmıştı.

Tren camına "Beziers- 3865 km", "Eğitim ücretsiz, herkes için sosyal yardımlar ve barınma" ifadesi fotomontaj yapılarak eklenen fotoğrafla ilgili Fransız Haber Ajansı (AFP), abonelerine dağıttığı fotoğrafın manipüle edildiği gerekçesiyle belediyeye dava açmıştı.

Aynı bültende "Suriyeliler bölgedeki binaları işgal ediyor" başlıklı haberde de Fas asıllı Çalışma Bakanı Myriam El Khomri'nin fotoğrafı kullanılmış ve Menard ırkçılıkla suçlanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 12:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35