banner15

Fransa'da işyrrlerinde şarap yasaklanıyor

Fransa Çalışma Bakanlığı genelgesi ile işyerlerindeki yemekhanelere şarap yasağı geliyor.

Fransa'da işyrrlerinde  şarap yasaklanıyor

Fransa’da hükümet tarafından yayınlanan genelgeyle, işverenin istemesi halinde iş yeri yemekhane veya kantinlerinde şarap servisine yasak getirildi.

Çalışma Bakanlığı’nın genelgesi ile artık isteyen işveren, şarap ve bira gibi alkollü içeceklerin yemekhanelerde servis edilmesini yasaklayabilecek.

Çalışma Bakanlığı, işyerlerinin güvenliği ile işçilerin fiziksel ve psikolojik olarak kendilerini daha iyi hissetmeleri için böyle bir karar alındığını bildirdi.

Söz konusu genelgeden önce yürürlükte olan mevzuat, işyerleri yemekhane ve kantinlerinde şarap ve bira gibi içkilerin yemek sırasında makul bir şekilde tüketilmesine izin veriyordu. Eski mevzuatta, sadece alkol derecesi yüksek viski, cin ve votka gibi içkilerin servisi yasaktı. Hastane ve ulaşım sektöründe çalışanların da her türlü koşulda yemekhanelerde alkol tüketmesine izin verilmiyordu.

Fransa’da aşırı alkol tüketimi, yılda yaklaşık 49 bin kişini hayatını kaybetmesine yol açıyor. Fransız yemek kültürünün önemli bir parçası ve ihracat geliri kaynağı olan şarabın ülkedeki tüketimi son yıllarda azalırken, bira tüketimin artığı biliniyor.

 

Kaynak: AA

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2014, 10:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48