banner15

Fransa'da Katalan azınlık protesto gösterisi düzenledi

Perpignan kentinde düzenlenen gösteride, Katalan mirasının korunması istendi

Fransa'da Katalan azınlık protesto gösterisi düzenledi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın güneybatısındaki Perpignan kentinde Katalan azınlık üyeleri, kültürel miraslarının daha iyi korunması talebiyle protesto yürüyüşü düzenledi.

Katalanların geleneksel kostümleri ve bayrakları ile kent merkezinde düzenlediği gösteriye yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Katalanlar gösteride ülkede yoğun tartışmaların ardından yürürlüğe giren ve ülke haritasındaki bölge sayısını 22’den 13’e düşüren reformu protesto etti.

Katalanlar, ülkenin güneybatısında yoğunlukta yaşadıkları bölgenin ''Katalan'' olarak değil, ''Occitania'' olarak anılmasına özellikle karşı çıkıyor.

İspanya’daki Katalanlar, İspanya’dan ayrı özel devlet kurmak isterken Fransa’da sayıları 450 bini bulan Katalanlar, sadece kültürel miraslarının daha iyi korunmasını ve yaşadıkları bölgenin Katalan bölgesi olarak ilan edilmesini talep ediyor.

Fransa’da bürokrasi ve mali açıdan kolaylık sağlayacağı gerekçesiyle hayata geçirilen son bölgesel reform sonucu Katalanların yoğunlukta yaşadıkları Languedoc-Roussillon ve Midi-Pyrenees bölgeleri idari yönetim açısından birleştirilerek Occitania adını almıştı.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2016, 22:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35