banner15

Fransa'da müdahale gerilimi

Fransa'da iktidar ile muhalefet arasında Suriye'ye müdahale ile ilgili gerilim büyüyor...

Fransa'da müdahale gerilimi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da, Suriye'ye müdahale ile ilgili iktidar ve muhalefet arasında ortaya çıkan gerilim giderek büyüyor.

Müdahaleye ilk önce sıcak bakan ancak İngiltere ve ABD'nin yavaş davranması sonucu tavır değişikliğine giden anamuhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) ile iktidardaki Sosyalist Parti yöneticileri, yaptıkları açıklamalarla birbirlerine sert eleştiriler yöneltti.

Sosyalist Parti sözcüsü Harlem Desir'in, muhalefeti "üstü kapalı biçimde Nazi yönetimindeki Almanya ile işbirliği yapan Fransız yönetimine benzetmesi" sert tepkiyle karşılandı. UMP yönetimi, Desir'in derhal özür dilemesi için Sosyalist Parti'nin uyarıda bulunmasını istedi.

Desir, Suriye lideri Esad'ın sağcı Nicolas Sarkozy iktidarı döneminde 2008 yılında Paris'e davet edilmesini hatırlatarak, muhalefeti ''Münih ruhuyla''hareket etmekle suçlamıştı.

Nazi Almanya'sı, Fransa, İngiltere ve İtalya arasında 1938 yılında Münih'te yapılan anlaşma, eski Çekoslovakya'nın bölünmesine zemin hazırlamıştı.

Olası müdahaleye ilk etapta sıcak bakan muhalefet, daha sonra BM gözlemcilerinin raporunun açıklanmasının beklenmesi gerektiği yolunda görüş bildirmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2013, 17:05
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35