Fransa'da mülteci karşıtı protesto

Fransa'dan İngiltere'ye geçiş hattı üzerindeki bulunan Calais şehrine kaçak yollardan giren mültecilerin şehirde yoğunlaşmasının ardından şehir sakinleri protesto düzenledi

Fransa'da mülteci karşıtı protesto

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İngiltere'ye geçiş hattında bulunan Fransa'nın Calais şehrinde mültecilerin yoğunlaşması üzerine, binlerce Fransız vatandaşları protesto gösterisi düzenledi.

Yetkililere seslenen protestocular turizmi baltaladığını ve güvenlik zaafı doğurduğunu savundukları mülteci kampının taşınmasını istedi. Göstericiler “Calais ekonomisi zarar görüyor. Ticari liman zarara uğruyor ve bu durumun artık temizlenmesi lazım. Temizlenmesi derken, bu insanların savaştaki ülkelerden geldiğini de dikkate almamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Dünkü protesto eylemi sırasında göstericiler kaçak göçmenlere karşı mücadele veren güvenlik kuvvetlerini alkışlarla destekledi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü mülteci kampından kaçan kalabalık bir göçmen grubunun İngiltere’ye hareket etmeye hazırlanan bir feribota kaçak olarak binmesi Calais’yi hareketlendirmişti.

Polis, gemiden güç kullanarak indirdiği sığınmacıları tekrar kampa dönmeye zorlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 13:53
banner53
YORUM EKLE

banner39