banner39

Fransa'da Müslümanlar seçim malzemesi olmaktan şikayetçi

Fransa İslam Konseyi cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde dini konuları seçim malzemesi yapan adaylara tepki gösterdi

Avrupa 06.03.2012, 14:40 06.03.2012, 14:40
Fransa'da Müslümanlar seçim malzemesi olmaktan şikayetçi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa İslam Konseyi Başkanı Muhammed Musavi, dini konuları seçim malzemesi yapan cumhurbaşkanı adaylarına bugün sert tepki gösterdi. 

Musavi, yaptığı açıklamada, ''İslam dininin ve Müslümanların bu kampanyada günah keçisi gibi kullanılmasını anlamadıklarını ve bunu kesin olarak kabul edemeyeceklerini'' söyledi. 

Seçim kampanyası boyunca özellikle ''helal et'' konusunda başlatılan tartışmaya atıfta bulunan Musavi, ''laik devlet ilkesi gereği devlet, bir dinin ve inancın gereklerinin yerine getirilmesine karışamaz, devlet sadece kamu düzeni adına gerekli müdahaleyi yapar'' dedi. 

Yabancı düşmanlığıyla tanınan aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, Paris'te helal et kesimine savaş açarak bu tartışmayı başlatmıştı. 

Le Pen, avukatları savcılığa yaptıkları şikayet başvurusunda, Paris'teki mezbahalarda, helal et kesim biçiminin ''zalimlik'' olduğunu iddia etmişti. 

Le Pen'in avukatları, Paris bölgesindeki mezbahaların Müslüman azınlığın kontrolünde olduğu görüşünü dile getirerek, aslında bütün etlerin ''helal et''kurallarıyla kesilerek diğer tüketicilerin de aldatıldığını ileri sürmüştü. 

Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de hafta sonu katıldığı bir toplantıda, okullarda helal et uygulamasının ve yüzme havuzlarında kadınlar için özel saat uygulamasının Fransa'nın çoğulculuk ilkesine aykırı olduğunu ifade etmişti. 

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?