Fransa'da operasyon başladı

Fransa'da 7 kişinin katil zanlısının kaldığı apartmana yönelik operasyon başlatıldı.

Fransa'da operasyon başladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’da 10 gün içinde 7 kişiyi öldürmekle suçlanan zanlıya yönelik operasyon sürüyor. Dün sabah saatlerinden bu yana devam eden ikna çabalarının sonuç vermemesi üzerine polis harekete geçti. Bölgeden silah ve patlama sesleri geldiği bildirildi.

Fransa'nın Toulouse kentinde sabahın erken saatlerinden bu yana süren operasyonda sona yaklaşıldı.

Zanlıyı canlı ele geçirmek isteyen polisin ikna çabaları sonuç vermeyince, operasyon için düğmeye basıldı.

Toulouse Belediye Başkanı Yardımcısı, bir evde sıkıştırılan 3 asker ve 4 Yahudi’nin öldürülmesi olayının katil zanlısına yönelik operasyonun başladığını bildirdi.

Görgü tanıkları bölgeden silah seslerinin geldiğini belirtti.

İTİRAF ETTİ

Öncesinde yapılan açıklamada adı Muhammed Merah olarak açıklanan zanlının üç ayrı saldırının sorumlusu olduğunu itiraf ettiği bildirilmişti.

Paris Savcısı François Molins tarafından yapılan açıklamada terörle mücadele birimlerinin kuşatılan apartmana girme girişimlerine saldırganın her defasında ateş açarak karşılık verdiği ifade edildi.

OBAMA'DAN SARKOZY'YE TELEFON

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama ülkedeki saldırılarla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'yi telefonla aradığı bildirildi.

Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Obama'nın, saldırılarda ölenlerin aileleri ile yakınlarına, kendisi ve ABD halkı adına başsağlığı dilediği belirtildi.

Açıklamada, Obama'nın ABD ve Fransa'nın terörle beraber mücadele için hiç olmadığı kadar kararlı olduklarını söylediği kaydedildi.

Obama'nın ayrıca, Fransız güvenlik güçlerinin başarısını takdir ettiği de vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2012, 01:52
banner53
YORUM EKLE

banner39