banner39

Fransa'da pilotlar grev süresini uzattı

Fransa'da iş yavaşlatmaya giden pilotlar grevi 26 Eylül'e kadar uzattı, bu süre zarfında uçuşların yüzde 55'i yapılmayacak

Avrupa 20.09.2014, 13:55 20.09.2014, 13:55
Fransa'da pilotlar grev süresini uzattı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’da hafta başından bu yana devam eden pilotların iş yavaşlatma grevi 26 Eylül'e kadar uzatıldı. Fransız televizyonları pilotların, grevin bir hafta daha uzatılması yönünde ortak karara vardıklarını, uçuşların yüzde 55'inin yapılamayacağını bildirdi.

Fransa'da pilotlarının üye olduğu 3 sendika, şirketin düşük maliyetli havayolu şirketleriyle rekabet etme planı nedeniyle mağdur olacakları gerekçesiyle bir süre önce greve gitme kararı aldı. Hafta başında başlayan grev günlük 10-15 milyon euro zarara yol açtı. Eylem ile birlikte Air France'ın Paris Borsasındaki hisseleri yüzde 3.45 değer kaybetti.

Air France, kısa ve orta mesafeli uçuşlarda ucuz bilet satan havayolu şirketleriyle rekabet etmek amacıyla yine havayolu grubu bünyesinde faaliyet gösteren Transavia şirketine ağırlık vermek istiyor. Yıllık ortalama ücretleri 250 bin euro olan Air France pilotları işverenin kendilerini daha ucuz iş gücüne tercih edeceğinden endişe edilirken Transavia için Avrupa’da pilotlarla yerel kontratlarla çalışmayı öngörürken, Air France pilotları yapılacak değişiklikle eski haklarını kaybedip Transavia şirketinin koşulları ile çalışmaya zorlanacaklarını bildirdi. Air France çalışanlarının en uzun grevi, 1998'de 1-10 Temmuz'da sürmüş ve dünya kupasının başladığı ilk gününe denk gelmişti.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?