banner39

Fransa'da seçim kampanyasına ara

Fransa'daki okul saldırısı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına ara verilldi. Saldırıda hayatını kaybedenler İsrail'de gömülecek.

Avrupa 19.03.2012, 22:26 19.03.2012, 22:26
Fransa'da seçim kampanyasına ara

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa'daki cumhurbaşkanlığı seçiminin adayları, Toulouse kentinde 3'ü çocuk 4 kişinin öldüğü saldırının düzenlendiği Yahudi okuluna gitmek için kampanyalarına ara verdiler.

Yahudi karşıtı saldırının meydana geldiği Toulouse'a ilk giden Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy oldu. Saldırıyı ''ulusal trajedi'' diye niteleyen Sarkozy, katilin bulunması için her şeyin yapılacağını söyledi.

Sarkozy, seçim kampanyasına en erken çarşambaya kadar ara verdiğini belirterek, yarın Fransa'daki tüm okullarda bir dakika saygı duruşunda bulunulacağını kaydetti.

Sarkozy, ''Askerleri, çocukları ve öğretmeni aynı kişinin, aynı silahın öldürdüğünü biliyoruz. Bu suçun hangi motivasyonla işlendiğini bilmiyoruz. Bu alçak eylem cezasız kalmamalı'' diye konuştu.

Sosyalist aday François Hollande da saldırının düzenlendiği kente giderek, tüm Fransa'nın ortak ve kararlı bir yanıt vermesi çağrısında bulundu.

Sarkozy ve Hollande, Toulouse'da saldırının düzenlendiği yere gittikten sonra, saldırıda ölenlerin anısına Paris'teki Nasıra Havra'sında düzenlenen törene katıldılar.

Paris'in en büyük sinagogundaki törene bin kadar kişi katılırken, ibadethanenin dışında da içeriye giremeyen yüzlerce Yahudi dışarda bekledi.

Bu arada İsrail'den yapılan açıklamada okulda hayatlarını kaybeden 4 Yahudi'nin gömülmek üzere İsrail'e getirileceği bildirildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, ölenlerin ailelerinden gelen istek üzerine, Yahudi din adamı Jonathan Sadler ile Gabriel ve Arieh adlı 4 ve 5 yaşındaki oğulları ve okulun müdürünün kızı 7 yaşındaki Miriam Mononego'nun naaşlarının en kısa süre içinde uçakla İsrail'e getirileceğini söyledi.

Sandler ve ailesinin geçen yıl İsrail'den Fransa'ya taşındıkları belirtildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?