banner39

Fransa'da 'siyasi hayatta ahlak' düzenlemesi

Fransa'da vekillerin ve bakanların gizli hesapları, 'siyasi hayatta ahlak' başlıklı yeni yasa tasarısını gündeme getirdi.

Avrupa 09.04.2013, 15:03 09.04.2013, 15:13
Fransa'da 'siyasi hayatta ahlak' düzenlemesi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac'ın yurtdışında hesabının olduğu ve vergi kaçırdığının ortaya çıkmasından sonra hükümet, yeni skandalların önüne geçmek için sert önlemler almaya hazırlanıyor.

Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault, 24 Nisan'da Bakanlar Kurulu'na 'siyasi hayatta ahlak' başlıklı yeni yasa tasarısı sunulacağını açıkladı.Yeni yasayla dolandırıcılık, rüşvet ve yolsuzluk gibi suçlara karışan politikacılara ağır yaptırımlar uygulanacağı belirtildi. Ayrıca milletvekillerinin aynı anda başka iş yapması da yasaklanacak.

Ayrault, ''Siyasi sorumluluğu bulunan kişilerin; cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanların mal varlıklarında tam şeffaflık vurgusunda bulundu. Fransa Başbakanı, kabine üyelerinin mal varlıklarını 15 Nisan'a kadar açıklayacaklarının da altını çizdi. Bakanların mal varlığı beyanlarını bu hafta Hükümet Genel Sekreteri'ne, Pazartesi günü Başbakanlığın sitesinde yayınlanmak üzere gönderecekleri vurgulandı. Başbakan Ayrault'un açıklamasının ardından kabine üyeleri Marie-Arlette Carlotti, Cecile Duflot ve Pascal Canfin'in mal varlıklarını açıkladıkları belirtildi.

Hükümetin bakanlar kuruluna getirmeye hazırlandığı 'siyasi yaşamda ahlak' yasasına muhalefet partisinden ise tepki geldi. Halk Hareket Birliği(UMP) Genel Başkanı Jean François Cope yasa tasarısını 'röntgencilik ve ikiyüzlülük' olarak yorumladı. 

Fransa'da eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac'ın İsviçre bankasında hesabı olduğunu itiraf etmesi ve François Hollande'ın seçim kampanyası finansman sorumlusu Jean Jacques Augier'in yurtdışında şirketi olduğunun ortaya çıkması hükümeti zor durumda bırakmıştı. Son olarak Liberation gazetesi ise Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un yurtdışında birçok hesabı olduğunu iddia etmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?