Fransa'da tartışmalı tasarıda değişiklik sinyali

Fransa'da hükümet tartışılan ve protestolara neden olan iş kanunu tasarısında değişiklikler yapılabileceğini açıkladı

Fransa'da tartışmalı tasarıda değişiklik sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da, yeni çalışma yasa tasarısına yönelik protestolar devam ederken hükümet, tasarıyı geri çekmenin söz konusu olmadığını ancak üzerinde bazı değişiklikler yapılabileceğini belirtti.

Hükümet ve sendikalar arasındaki çekişme bilek güreşine benzetilirken, bugün hükümet kanadından beklenmedik bir açıklama geldi. Başbakan Manuel Valls, yasayı geri çekme söz konusu olmasa da üzerinde bazı ufak değişiklikler yapılabileceğini söyledi.

Ancak Valls, sendikaların en çok karşı çıktığı tasarısının 2. maddesinin yeniden yazılmasının söz konusu olmadığını kaydetti.

Maliye Bakanı Michel Sapin ise aynı saatlerde katıldığı bir televizyon kanalında "2. madde gözden geçirilebilir." açıklamasında bulundu. Başbakan Valls, Sapin'in açıklaması üzerine özellikle söz konusu maddeye hiçbir şekilde dokunulmayacağını tekrar etti.

Sendikalar ise patronlara, işçileri koruyan yasalardan muaf olma hakkı veren 2. maddenin kesinlikle değişmesini talep ediyor.

Hükümet ile sendikalar arasındaki en büyük sorunun 2. maddeden kaynaklandığı belirtiliyor. Tartışmalı madde işverenlere, "gerektiği hallerde" işçi haklarını koruyan yasalardan muaf olma hakkı sunuyor.

Tasarının yasalaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı geri çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 17:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35