Fransa'da Türkiye'yi ilgilendiren tarihi karar

Fransa Anayasa Konseyi, Yahudi soykırımını inkarı suç sayan yasanın anayasaya uygun olduğuna karar verdi. Kararın, Ermeni iddialarıyla ilgili yasa çıkarmak isteyen grupların önünü kestiyor.

Fransa'da Türkiye'yi ilgilendiren tarihi karar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da "Yahudi soykırımı inkârını" önlemek için yapılan ve Nurenberg Askeri Mahkemesi kararlarına dayanan Gayssot yasasının Fransa anayasasına uygun olduğu bugün Fransa anayasa konseyi tarafından onaylandı. Dava sürecinde Türkiye'yi temsilen yer alan Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği Başkanı Dr. Demir Onger, kararın Ermeni iddiaları için çıkarılmak istenen yasanın önünü kestiğini savundu. 

Yahudi soykırımını inkar eden tarihçiler tarafından Fransa anayasasına uygun olup olmadığı için anayasa konseyine gönderilen davada sonuç alındı.

İnkarcılar tarafından, sadece Yahudi soykırım inkarına ceza öngören ve Fransa tarafından kanun yolu ile tanınmış "Ermeni soykırımı" ve köle ticareti inkarcılarına bir ceza öngörmeyen Gayssot yasasının Fransa anayasasına uygun olmadığı konusunda açılan davada, yasanın "uluslararası bir ceza mahkemesi tarafından alınmış kararlar" doğrultusunda anayasaya uygun olduğu kararı çıktı.

TÜRK TARAFI KARARDAN MEMNUN

Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği Başkanı Dr. Demir Onger, Fransa Anayasa Konseyi'nin Basın Yasası’nın Holokost’un inkârının cezalandırılmasını öngören maddesinin anayasaya uygun olduğuna dair kararını yorumladı.

Dr. Demir Onger, Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği binasında Fransa Anayasa Konseyi'nin kararını değerlendirdi.

Onger şöyle konuştu: Karar, Fransız Millet Meclisinden gelebilecek 'Yahudi soykırımı’ üzerine herhangi bir yasanın önünü kapatmış oldu. Gelen kararda Fransız Anayasa Mahkemesi de bundan önce İnsan Hakları Mahkemesi'nin altını çizdiği gibi, Yahudi Soykırımı ile sözde Ermeni Soykırımı'nın aynı şey olmadığını, çünkü Ermeni soykırımında herhangi bir resmi hukuki olarak bir karardan yoksun olduğunun altını çiziyor ve bundan böyle Ermeni soykırımı yasası ile ilgili Fransız Millet Meclisi'nden gelebilecek herhangi bir yasayı kapatmış oluyor.

Bu çıkan sonuç ile sözde Ermeni soykırımının, Yahudi soykırım yasasından ayrıt edilmesi, Fransız Anayasa Mahkemesince de bundan önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği Perinçek kararını tanımış oldu.

Bugün Fransa Anayasa Konseyi'nin verdiği karar ile bazı kazançlarımız oldu. Karardan önce 'Türk Tarihi Eğitiminde Tarafsızlık Derneği' hangi koşullarda ve ne amaçla kuruldu kısaca bunu anlatmak istiyorum. Sarkozy'nin Ermeni diasporasına verilen bazı imtiyazları vardı, bunlardan biri soykırım kanunu ikincisi de tarih kitaplarına ayrı bir soykırım faslı açılıp iki sayfa objektif olmayan verilerle ortaokul seviyesindeki öğrencilerin kafalarını karıştırmak; Fransa'da Cumhuriyet okullarında nifak tohumlarını saçmaktı.

Fransa Türk Kültür Dernekleri Birliği olarak olayların önüne geçmek için, broşürleri hazırlayıp dağıttık. Bu konuda Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ tavsiyeleri ile işi hukuki sahaya taşıdık.

Faslın değiştirilmesi için Fransız Milli Eğitim Bakanlığına başvuru yapıldı. Bakanlık başvurumuzu 2001 yasası gerekçesiyle reddetti.

Ondan sonra Danıştay (Conseil d'Etat) başvurusu yapıldı. 7 Ekim 2015 tarihinde Danıştay'da duruşma gerçekleşti. Ve Danıştay 2001 tarihli kanunun geçerli olmadığını gerekçe göstererek başvurumuzu reddetti.

"BUGÜNKÜ KARAR BİZİM İÇİN KAR, ERMENİ LOBİSİ İÇİN HÜSRAN OLMUŞTUR"

Bir Fransız Yahudi, soykırım inkarını cezalandıran Gayssot kanuna itiraz etmiş, dava Şu ara Anayasa Mahkemesi'ne gitti. Ermeni lobisinin avukatları da bunu Gayssot yasasına sokmak için müracaat ettiler. Türk tarihini objektif olarak anlatma derneği olarak başvuru yaptık. Anayasa Mahkemesi'ndeki bir davaya müdahil taraf olarak iştirak ettik. Gelen kararda Fransız Anayasa Mahkemesi de bundan önce İnsan Hakları Mahkemesi'nin altını çizdiği gibi Yahudi Sokırımı ile sözde Ermeni Soykırımı'nın aynı şey olmadığını çünkü Ermeni soykırımında herhangi bir resmi hukuki olarak bir karardan yoksun olduğunun altını çiziyor ve bundan böyle Ermeni soykırımı yasası ile ilgili Fransız Millet Meclisinden gelebilecek herhangi bir yasayı kapatmış oluyor. İkinci olarak ta bize kapı aralıyor. Bize ilerde danıştaya müracaat edebileceğimiz ümidini veriyor. Bugünkü karar bizim için kar, Ermeni lobisi için hüsran olmuştur.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2016, 18:51
banner53
YORUM EKLE

banner39