banner39

Fransa'daki göçmenler Calais'te sıkıştı

Fransa'dan İngiltere'ye gitmek isteyen sığınmacılar Calais şehrinde barınaksız olarak hayatta kalmaya çalışıyor

Avrupa 18.02.2016, 16:03 18.02.2016, 16:38
Fransa'daki göçmenler Calais'te sıkıştı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın liman kenti Calais’de bulunan mülteci kampında yaklaşık 4 bin kişi zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Geçtiğimiz hafta yetkililer ‘Orman’ olarak adlandırılan bu bölgenin bir kısımını boşaltacaklarını açıklamıştı. Fransa polisi imkanların kısıtlı olmasından dolayı bu sorunla başa çıkamıyor.

Dernek yetkilisi Georgia Fayet daha iyi organize olmaya çalıştıklarını söyledi:

“Amaç derneklerin buradaki insanlar ile ilgilenmesi ve gerekli hizmetleri vermesi. İnsanlar yollarda, yağmur ve karın altında yaşıyor. Bu yüzden bu alanı daraltmak istiyoruz.”

Yetkililer göçmenleri Fransa’nın farklı bölgelerine göndermek istiyor. Göçmenlerin geçici evlerde kalma olasılığı da bulunuyor. Ancak giriş çıkışlar için parmak izi talep ediliyor. İngiltere’ye gitmek isteyen bazı göçmenler ise Fransa’ya geri gönderilmekten endişe ediyor

Calais Belediyesi şehirdeki yoğun kaçak göçmen nüfusu ile başa çıkamaz hale geldi. Fransa, ülkeye daha fazla kaçak mülteci gelmesini engellemek amacıyla insani koşullara uygun barınaklar inşa etmiyor. Bu yüzden şehrin etrafında oluşturulan derme çatma kulübelerde yaşam mücadelesi veriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?