banner15

Fransa'daki ırkçılara karşı kebap festivali

Fransa'nın Beziers kentinde ulusal kimliği tehdit olarak gösterilmeye çalışılan Kebap için, önümüzdeki yıl festival düzenlenecek

Fransa'daki ırkçılara karşı kebap festivali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın güneyindeki Beziers kenti Belediye Başkanı Menard'ın, belediye sınırları içerisinde yeni kebap restoranlarının açılmasına izin vermeyeceğini söylemesinin ardından tepki gösteren 40 bin kişi gelecek yıl 80 bin nüfuslu Beziers'a gelip "Uluslararası Kebap Festivali" yapma kararı aldı.

Irkçılık karşıtı aktivist Baptiste Fluzin'in buluşu olan festival Beziers ile hiç bir bağı olamayan Paris merkezli bir hareket.

Fluzin, Menard'ın yaptığı " Bu dükkanların kültümüzle ilgilisi yok", "Biz Yahudi- Hristiyan geleneğinden gelen bir milletiz" Beziers'in kebap başkenti olmasını istemiyoruz", gibi söylemleri karşısında şok olmak yerine kendisine ayna olarak yaptığının çirkinliğini göstermek gerektiğini söyledi. Bu söylemlere tepki olarak açtığı Facebook sosyal medya hesabında kendisine binlerce destekçi topladı.

Fluzin, Menard'ın yaşlandığını kendisini gündeme getirmek için tartışamalar çıkartarak kendini önemli hissetmeye çalışıyor. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) den ayrıldığından beri eski gazetecinin anlaşılmaz bir dönüşüm yaşadığını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 12:32
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35