banner39

Fransa'daki izlemede MOSSAD kuşkusu

Fransız Le Monde gazetesi, 2012'deki siber saldırı girişiminde MOSSAD parmağı olabileceğini yazdı

Avrupa 25.10.2013, 15:09 25.10.2013, 15:17
Fransa'daki izlemede MOSSAD kuşkusu

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Fransa'nın Mayıs 2012 tarihinde dönemin cumhurbaşkanı Nikola Sarkozy'nin iletişim ağına yönelik siber saldırının arkasında ABD istihbaratının olduğundan kuşkulandığı, ancak Amerikalı yetkililerin İsrail'i işaret ettiği bildirildi.

Le Monde gazetesinin Edward Snowden tarafından sızdırılan belgelere dayandırdığı habere göre, ABD ajanları  Fransız başkanlarının resmi konutu Elysee Sarayı bilgisayarlarına yönelik siber saldırı ile ilgileri olmadığını söylerken, İsrail'in istihbarat ajansı MOSSAD'ın saldırının arkasında olaileceğini ima etti.

Edward Snowden'in sızdırdığı belge gazetede ABD'nin dinleme skandalını ortaya döken gazeteci Glenn Greenwald'ın yazısı ile birlikte yer aldı.

Belge, Fransa'nın dış istihbarat ajansının iki üst düzey yöneticisinin NSA görevlileri ile bu yıl Nisan ayında yapacağı toplantı öncesi hazırlanan bir bilgi notu.

İSRAİL'E SORMADILAR

Not, NSA'nın siber saldırılardan sorumlu şubesi TAO'nun bu saldırının arkasında olmadığını teyit ettiğini, Avustralya, İngiltere, Kanada ve Yeni Zelanda gibi yakın müttefiklerin de yapmadığını kaydediyor. Ancak ABDli ajanlar "kasıtlı olarak" İsrail'in siber istihbarat birimi ISNU'ya konuyu sormadıklarını söylüyor.

Le Monde, bu tutumun saldırının arkasında MOSSAD olduğuna dair güçlü bir ihtimali gösteren "ironik bir referans"  olduğunu belirtiyor.

Siber saldırılar Nicolas Sarkozy'nin seçimleri kaybettiğinin ortaya çıktığı döneme rastlıyor.

Saldırıların amacının sisteme izleme cihazları eklemek olduğuna yönelik haerler Fransız medyası tarafından gündeme getirilmişti.

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?