banner39

Fransa'daki Müslümanlar tedirgin

Fransa'daki Müslümanlar Toulouse kentinde düzenlenen saldırıların yeni bir islam karşıtlığı kampanyasına dönüşmesinden korkuyor

Avrupa 22.03.2012, 10:20 22.03.2012, 10:33
Fransa'daki Müslümanlar tedirgin

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa’nın Toulouse kentinde düzenlenen saldırıların sorumlusu olarak 24 yaşında Fas asıllı Muhammed Mera’nın gösterilmesi, ülkede yaşayan 5 milyon Müslüman’ı tedirgin etti.

Müslüman toplumu, yaşananlar karşısında şaşkın olduklarını belirtirken, saldırıları kınadıklarını ve yeni bir islam karşıtlığı kampanayasına dönüşmesinden korktuklarını belirtti.

"Genç Filistinlilerin öcünü almak için genç Yahudileri öldürmek tiksintiden başka şey hissettirmiyor" diyen Paris banliyö bölgesi Essonne'den Abdulhak Eddouk, seçim döneminde İslam'ın ve müslümanların damgalamamasından bazılarının yararlanmak isteyeceğine dikkat çekiyor.

Essonne Müslüman kültür derneği başkanı Ezdine Ould Muhammed ise, siyasileri "doğru soruları sormaya ve sorumlu davranmaya" çağırdı.
Paris'te Kuzey Afrika kökenli kasap Lassad Fakiri de son olayın İslam karşıtı söylemi güçlendirmesinden endişeli.Fakiri, "helal tartışmadan sonra, politikacılar alevleri körükleyecek ve bazıları bu dramatik olayları Müslümanları damgalamak için kullanacak" diyor.

Ülke genelinde de durum farklı değil. Paris Camii çevresinde polis güvenlik önlemlerini arttırırken, Müslümanlar yaşananların çarpıtıldığına inanıyor.

Yahudi ve Müslüman toplumlar karşılıklı hoşgörü mesajları versede, Pazar günü yapılması planlanan ortak miting iptal edildi.

Paris Kültürler Arası Platform Derneği Başkanı Nihat Sarıer ise terör saldırılarının herkesin karşı çıkması gereken bir durum olduğunu belirterek, "Buu saldırının Müslümanlara karşı linç kampanyasına dönüşmemesi tek temennimiz." diye konuştu.

Yahudi ve Müslümanları bu olayı bahane gösterip karşı karşıya getirmenin de çok yanlış olacağını belirten Sarıer "Öldürülenler arasındaki iki askerin de Müslüman olduğunu unutmamak gerekir." açıklamasında bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?