banner15

Fransa'daki selin maliyeti 600 milyon euro

Fransa'da şiddetli yağışların faturası 600 milyon euroyu bulurken Çevre Bakanlığı, Seine Nehri'nin yükselmeye devam etmesi halinde Paris’in batı bölgesinde bazı semtlerin tahliye edilebileceği uyarısında bulundu

Fransa'daki selin maliyeti 600 milyon euro

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa’nın büyük bölümünde hafta başından beri devam eden şiddetli yağışların faturası şimdiden 600 milyon avroya ulaştı.

Fransa Sigortacılar Birliği Başkanı Bernard Spitz yaptığı yazılı açıklamada, Fransa’da 2015 yılı ekim ayındaki sel felaketine atıfta bulunarak "Geçen seferki sel felaketi 600 milyon avroyu bulmuştu, bu seferki aşırı yağışların maliyeti bu rakamın kesinlikle altında olmayacak’’ ifadesini kullandı.

Fransa Çiftçiler Federasyonu da yaptığı açıklamada, üyelerin aşırı yağışlar yüzünden büyük mağduriyet yaşayacağını belirterek, hükümetin zararlarının karşılanması için gerekli önlemleri almasını istedi.

Bu arada, başkentteki Seine Nehri'nde su seviyesi artmaya devam ediyor. Öğle saatlerinde 6 metreye ulaşan su seviyesinin akşam saatlerinde 6,30 metreye ulaşması bekleniyor.

Çevre Bakanlığı ise nehirdeki su seviyesinin artması üzerine Paris’in batısındaki bazı mahallelerin tahliye edilebileceği uyarısında bulundu.

Nehirdeki su debisinin ise bugün saniyede bin 500 metreküpe ulaştığı bildirildi.

Nehir boyunca yolların kapatılması sonucu Paris’te trafik felce uğradı. Nehir kenarı üzerinden hizmet veren ‘’RERC’’ banliyö tren hattı ulaşıma kapatılırken, nehir kenarındaki Saint-Michel metro istasyonu da su altında kalma tehlikesine karşı kapatıldı.

Nehir kenarındaki ünlü Louvre müzesi ile dünyanın en iyi resim müzesi olarak bilinen Orsay ve önemli sergilerin düzenlendiği tarihi Grand Palais (Büyük Saray) da ziyaretçilere kapatıldı.

Fransa'da 1910'da Seine Nehri taşmış ve su seviyesi yer yer 8 metreye kadar çıkmıştı. Ülke tarihinin en önemli taşkını olarak bilinen afette Paris'te 20 bin ev su altında kalmış, banliyölerde ise 30 bin ev selden etkilenmişti. Milletvekilleri, Seine Nehri kıyısında bulunan Ulusal Meclis'e kayıkla gitmek zorunda kalmıştı. Kentte hayat ancak 45 gün sonra normale dönmüştü.

 

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 05:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48