banner39

Fransa'dan BM'ye Suriye çağrısı

Fransa, BM Güvenlik Konseyi'nin toplanarak, Suriye için kınama kararı almasını istedi.

Avrupa 12.07.2011, 16:52 12.07.2011, 16:52
Fransa'dan BM'ye Suriye çağrısı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Fransa, Suriye'deki büyükelçilik binasına yönelik saldırıyla ilgili olarak BM Güvenlik Konseyi'nin toplanarak, kınama kararı almasını istedi.

Suriye'deki diplomatik temsilciliği saldırıya uğrayan ABD'nin de bu girişimi desteklediği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, basın toplantısında yaptığı açıklamada, ''BM Güvenlik Konseyi'nin, büyükelçilik binalarına yapılan saldırıları kınamasını ve tepki göstermesini umut ediyoruz'' dedi.

Fransa Başbakanı Francois Fillon, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, Suriye'deki baskı rejimiyle ilgili olarak BM'nin sessiz kalmasının ''artık dayanılmaz hale gediğini'' söylemişti. Fillon, Suriye aleyhinde BM'de karar çıkmasını engelleyen Çin ve Rusya'yı eleştirmişti.

Fransa, Suriye'deki diplomatik temsilcilikleri önünde yapılan protesto gösterilerine yönelik tepkisini dile getirmek üzere Paris'teki Suriye Büyükelçisi Lamiya Şekkür'ü önceki gün Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Görüşmede, Halep ve Şam'daki gösterilere Suriyeli yetkililerin müdahale etmemesi protesto edilmişti. Şam ve Halep'teki gösterilerde, Fransız bayrakları yakılmıştı.

Suriye'deki Fransız diplomatik temsilciliklerinin yanı sıra ABD'nin Şam Büyükelçiliği önünde gösteriler düzenlenmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?