Fransa'dan Filistin'i tanıma sinyali

Fransız Bakan Fabius, İsrail - Filistin görüşmelerini başlatmak istediklerini, İsrail'in engellemesi halinde Filistin'i devlet oalrak tanıyacakalrını söyledi

Fransa'dan Filistin'i tanıma sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, ülkesinin Filistin ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinin yeniden başlaması için uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda gelecek haftalarda girişim başlatacağını açıkladı. Fabius, İsrail’in karşı çıkması halinde Filistin’i tanıyabileceklerini söyledi.

Barış görüşmelerinin engellenmesi halinde Fransa'nın Filistin'i resmen tanıyabileceği konusunda İsrail'i uyaran Fabius, "Maalesef İsrail yeni yerleşim yeri inşaatlarını sürdürüyor" dedi.

Fabius, şunları söyledi:

"İki devletli çözümün engellenmesine izin veremeyiz, bu bizim BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak da bir sorumluluğumuz. Fransa, bu yüzden, gelecek haftalar içinde barış görüşmelerinin yeniden başlatılması için bir uluslararası konferans düzenlenmesi konusunda bir girişim başlatacak. İki devletli çözüm için ilgili taraflar dışında bizim ABD'li Arap ve Avrupalı müttefiklerimizin de katılımıyla düzenlenecek bu konferans iki devletli çözümü hedef alacak. Eğer bizim bu çözüm yolundaki girişimlerimiz engellenirse, bizim de Filistin'in tanınması konusunda sorumluluğumuzu üstlenmemiz gerekebilir."

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 11:19
banner53
YORUM EKLE

banner39