banner15

Fransa'dan Kazakistan'a rüşvet suçlaması

Fransa savcılığı Airbus Fransız uçağı alımı işinde Kazakistan Başbakanının rüşvet aldığından şüphelendiklerini açıkladı

Fransa'dan Kazakistan'a rüşvet suçlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa savcılığı Kazakistan Başbakanının Airbus firmasından 12 milyon avro rüşvet aldığından şüpheleniyor.

Fransa savcılığı Airbus Şirketinin, Kazakistan Başbakanı Kerim Mesimov hesabına 12 milyon avro transfer edildiğinden şüphelendiğini bildirdi.

Fransız savcılığı Fransız-Alman havacılık ve savunma sanayi ortak şirketi olan Airbus Group’a ait yabancı kamu görevlilerine rüşvet verme ve verileri gizlemek konulu davasını araştırıyor.

Fransız Mediapart internet gazetesi, Fransa Finansal Savcılığı Airbus şirketinin Kazakistan'da yaptığı yolsuzlukları 2013 yılında soruşturmaya başladığını öne sürdü.

2016 yılı Şubat ayında Airbus üst düzey bazı yöneticilerinin evlerinde aramalar yapılmasının ardından soruşturma genişletildi. Evi aranan şirket yetkililerinin isimleri soruşturmaya zarar vermemek için açıklanmadı.

Fransız finans savcıları 2010 yılında Airbus şirketi üst düzey yetkililerinin toplam maliyeti 2 milyar avro olan 45 Fransız helikopterlerinin alımının sağlanması için Başbakan Kerim Mesimov hesabına 12 milyon avro aktarıldığından şüphe ediyor.

Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 2014 yılında Astana'da görüştüğü Nicolas Sarkozy'nin ziyareti sonrası düzenlediği basın toplantısında bu şüpheleri yalanlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 16:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48