banner39

Fransa'dan Paris'teki cinayetlere tepki

Fransa İçişleri Bakanı PKK'lı üç kadının öldürülmesiyle ilgili olarak "Saldırı kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu

Avrupa 10.01.2013, 16:21 10.01.2013, 16:21
Fransa'dan Paris'teki cinayetlere tepki

Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Paris'te aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız'ın da bulunduğu 3 kadının öldürülmesiyle ilgili, cinayetin işlendiği Kürt Enstitüsü'nde bu sabah incelemelerde bulundu.

Cinayetlerin işlendiği haberini alır almaz normal programında değişiklik yapan Valls, Kürt Enstitüsü'nde saldırıları soruşturan yetkililerden bilgi aldı. Valls, basına yaptığı açıklamada, saldırıları "kabul edilemez ve tahammmül edilemez" olarak değerlendirdi.

Valls, saldırıların sorumlularının bulunması için gerekli bütün çabanın gösterileceğini ifade etti ve terörle mücadele savcılığının gerekli soruşturmayı derhal başlattığını hatırlattı.

Bu arada, yaklaşık 200 PKK yandaşı, Kürt Enstitüsü'nün önde toplandı. Cinayetlerin "siyasi amaçlı" olduğunu iddia eden göstericiler, PKK lehine sloganlar attı.

Fransız polisinin, Kürt Enstitüsü etrafında çok yoğun güvenlik önlemleri aldığı görüldü. PKK'nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar ile KONGRA-GEL Başkanı ve Van eski Milletvekili Remzi Kartal da olay yerine gelerek istihbarat yetkililerinden bilgi aldı.

Aydar ve Kartal 15 dakikalık görüşmenin ardından yoğun güvenlik önlemleri altında olay yerinden ayrıldı.

Fransız televizyonu başından vurularak öldürülen kurbanlardan 32 yaşındaki Fidan Doğan'ın Kürt Enstitüsü'nde sürekli görevli olduğunu, Sakine Cansız ve Leyla Söylemez isimli kadınların ise ziyaretçi olduğunu duyurdu.

Saat 02.00 sıralarında binaya gelenler tarafından bulunan kadınların akşam saatlerinde öldürüldüğü belirlendi.

Bu arada Paris'in merkezi bir mahallesinde işlenen cinayetler, Fransız radyo ve televizyon kanallarının programlarında ilk sırada duyuruluyor.

 

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?