banner39

Fransa'dan sığınmacı çocuklar için İngiltere'ye çağrı

Hollande, Calais kampındaki çocukların kabulü konusunda İngiltere'ye sorumluluklarını üstlenme çağrısı yaptı

Avrupa 29.10.2016, 18:42 29.10.2016, 18:42
Fransa'dan sığınmacı çocuklar için İngiltere'ye çağrı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Calais kentindeki Jungle sığınmacı kampının dağıtılmasının ardından kampta kalan çocukların kabulü konusunda İngiltere'ye de sorumluluklarını üstlenmesi çağrısında bulunduklarını söyledi.

Maine-et-Loire kasabasında kurulan sığınmacı ağırlama merkezini ziyaret eden Hollande, yaptığı konuşmada, Jungle sığınmacı kampının dağıtılmasıyla ilgili İngiltere Başbakanı Theresa May ile telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi.

Hollande, "Ben, dün İngiltere Başbakanı Theresa May'e, İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de İngiliz mevkidaşına Calais kampındaki çocukların kabulü konusunda İngiltere'nin de sorumluluklarını üstlenmesi çağrısında bulunduk." dedi.

Calais'teki kamptan yaklaşık 5 bin sığınmacının tahliye edildiğini belirten Hollande, bunlar arasında aileleri olmayan yaklaşık bin 500 çocuk bulunduğunu söyledi.

Hollande, Calais’teki gibi yasa dışı sığınmacı kamplarına izin vermeyeceklerini ve bu tür kampların dağıtılacağını anlattı.

Calais'ten ayrılan sığınmacıların bir bölümünün Paris'e gittiklerine değinen Hollande, "Bu iş artık böyle süremez. Calais'te yaptığımızı diğer yerlerde de yapacağız ve bu kişiler sadece göçmen ağırlama merkezlerinde kalabilecek." ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?