banner39

Fransa'dan sığınmacılara insanlık dışı uygulama

Fransa'nın Calais kentindeki Jungle sığınmacı kampının tahliyesinde büyük bir skandala imza atıldı. Fransızlar sığınmacıları taşıyan otobüs koltuklarını tamamen plastikle kapladı. Yapılan ırkçı uygulama tepki gösterildi.

Avrupa 25.10.2016, 23:24 26.10.2016, 10:19
Fransa'dan sığınmacılara insanlık dışı uygulama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'nın Manş denizi kıyısında bulunan Calais kentindeki Jungle sığınmacı kampının tahliyesinde büyük bir skandala imza attı. Fransızlar sığınmacıları taşıyan otobüs koltuklarını tamamen plastikle kapladı.

Jungle'dan ayrıldıktan sonra ülkedeki sığınmacı merkezlerine gönderilen sığınmacıların bindikleri otobüslerdeki bu detay sosyal medyayı karıştırdı.

Sığınmacıları taşımak üzere devlet tarafından tahsis edilen yüzlerce otobüsün koltuklarının, hijyen gerekçesiyle kalın ve şeffaf bir plastikle kaplanmış olduğu görüldü.

Pas-de-Calais Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, kararın otobüs firması tarafından alındığını ve kendilerinin konuya ilişkin yorum yapamayacağı kaydedildi.

Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart ise devletin söz konusu otobüs firmasıyla bu tarz detayları görüşmüş olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

"Otobüslerin koltuklarının plastik bir örtüyle kaplanmış olduğunu ben de gözlerimle gördüm. Devlet illa ki bu önlemi söz konusu firmayla görüşmüştür. Herhalde salgın bir hastalık riski olduğunu düşündüler. Ben kampa aylardır gelip gidiyorum. Hiç öyle bir salgın hastalık durumuna da rastlamadım. Devletin otobüs firmasını koltukları plastikle kaplamaya mecbur etmiş olduğunu düşünüyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?