Fransa'dan Tunus'a 1 milyar avro yardım

Tunus'a destek planı çerçevesinde 1 milyar avro yardım yapılacak

Fransa'dan Tunus'a 1 milyar avro yardım

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa, Tunus'a destek planı kapsamında ülkeye 5 yıl içinde 1 milyar avroluk yardım yapacağını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Tunus Başbakanı Habib Essid'i Elysee Sarayı'nda kabul etti.

Çalışma yemeğinde bir araya gelen liderlerin görüşmesi sonrası Elysee Sarayı'ndan yapılan açıklamada, Tunus'ta devrimden 5 yıl sonra demokratik geçişin tamamlandığı ancak halen ekonomik, sosyal ve güvenliğe ilişkin sorunların devam ettiği belirtildi.

Açıklamada Fransa'nın Tunus'a destek planı kapsamında ülkeye 5 yıl içinde 1 milyar avroluk yardım yapacağı bildirildi. Yardımlar kapsamında gençlere istihdam desteği verilmesi ve zor koşullarda yaşayan bölgelere insani yardım yapılması öngörülüyor.

Elysee Sarayı'nın açıklamasında destek planı çerçevesinde ilk somut adım olarak Gafsa bölgesinde bir hastanenin inşaatı için Tunus'un 60 milyon avro borcunun tekrar düzenlenmesine yönelik bir anlaşma imzalandığı bilgisine yer verildi.

Açıklamada demokrasiyi tercih eden Tunus'un Fransa gibi terör tehdidiyle karşı karşıya kaldığı hatırlatıldı.

Hukuk devletinin gerektirdiği ölçülerde iki ülkenin terörle mücadelede birlikte hareket etmesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, terör ve güvenlik alanlarında Fransa'nın işbirliğine hazır olduğu belirtildi.

Açıklamada ayrıca Başbakan Manuel Valls'ın yıl sonunda ilk kez düzenlenecek Fransa-Tunus Yüksek Konseyi Toplantısı'na katılacağı duyuruldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2016, 17:16
banner53
YORUM EKLE

banner39