banner15

Fransa'nın başkenti, şimdi bir çöp-kent

Çalışma yasası tasarısını protesto amaçlı grevlere çöp toplama merkezlerinde çalışan temizlik işçileri de katılınca, başkent Paris'te çöp yığınları oluştu. Paris'teki manzaralar, geçtiğimiz yıl çöp dağlarına sahne olan eski sömürgesi Lübnan'ın başkentini hatırlattı

Fransa'nın başkenti, şimdi bir çöp-kent

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Fransa'da çalışma yasa tasarısını protesto amaçlı grevler çöp toplama merkezlerini de olumsuz etkiledi.

Paris’in en büyük çöp toplama ve dönüşüm merkezi Ivry-Paris 13’te temizlik işçileri sendikaların çağrısıyla salı gününden bu yana iş yavaşlatma eylemi gerçekleştiriliyor.

Her gün yaklaşık 2 bin ton çöpün 200 kamyonla taşındığı merkezde yılda 700 bin tona yakın atık dönüştürülüyor. Hükümetin kanunlaştırmaya çalıştığı tasarıya tepki gösteren çalışanların başlattıkları grev, zaman zaman merkezde büyük çöp yığınlarının oluşmasına sebep oluyor.

Grevdeki işçilerden Dominique Derroult,  yaptığı açıklamada çalışma yasasına karşı çıkan bütün işçilere destek olmak için grev başlattıklarını belirterek, "Yasa tasarısı geri çekilene kadar grevlere devam etmek istiyoruz. Gördüğümüz kadarıyla özel sektör için yapılacak değişiklikler, kamuda çalışanlarını da etkileyecek. Kamu çalışanlarının özel bir statüsü kalmayacak." diye konuştu. 

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı geri çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını belirtiyor. Tasarı 8 Haziran'da Senato'ya gelecek. Sendikalar, bu süreye kadar hükümete baskı yapmayı planlıyor.

BEYRUT'UN ÇÖP SOKAKLARI

Beyrut'taki tek çöp toplama şirketinin geçtiğimiz yıl çalışmalarını durdurması ve ana çöp depolama merkezlerinden birinin kapatılması, başkentin ana caddeleri ile ara sokaklarında büyük çöp yığınlarının oluşmasına neden olmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 16:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48