banner39

Fransa'nın tek sorunu helal etmiş!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aşırı sağcıların oylarına göz diken Nicolas Sarkozy, yine 'İslam' ve 'göç' kartlarını oynayacağını gösterdi.

Avrupa 08.03.2012, 08:10 08.03.2012, 08:45
Fransa'nın tek sorunu helal etmiş!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Aşırı sağın temsilcisi Milli Cephe lideri Marine Le Pen'in "Fransızlar helal et yemek zorunda bırakılıyor." sözleriyle başlattığı 'helal ve koşer et' tartışmasına Sarkozy de katıldı. "Bugün Fransızların en temel endişesi helal et sorunudur." diyen Sarkozy, Fransızların 'helal olmayan et' yeme hakkına sahip olduğunu söyledi. Yapılan bir ankette seçmenin yüzde 56'sının Le Pen'in 'helal et' çıkışına destek vermesinin, Sarkozy'nin tavrında etkili olduğu belirtiliyor.

Seçim kampanyasına damgasını vuran 'helal et' tartışması, 16 Şubat'ta aşırı sağcı parti lideri Marine Le Pen'in İslami usullere göre et kesimini "zalimlik" olarak niteleyerek, Paris'te kesilen bütün etlerin helal olduğunu iddia etmesiyle başladı. Bir gün sonra mezbahaları ziyaret eden Sarkozy, Le Pen'in iddialarını yalanlayarak, Fransa'da kesilen etlerin sadece yüzde 2,5'lük bölümünün Müslüman ve Yahudi inanışlarına göre kesildiğini söyledi. Le Monde gazetesi, Sarkozy'nin konunun üzerine gitmesinde, yapılan bir ankette Fransızların yüzde 56'sının Marine Le Pen'in 'helal et' çıkışına destek vermesinin etkili olduğunu belirtiyor.

Konuyu sürdürmekte ısrar eden Sarkozy, Bordeaux'da düzenlediği mitingde, Fransızların 'helal olmayan et' yeme hakkına sahip olduğunu belirterek, et üreticilerinin helal ve koşer damgasının yanı sıra "dini ritüellere göre kesilmemiştir" damgası vurmasını istedi. Ardından Başbakan François Fillon, dini usullere göre kesimin kaldırılması gerektiğini savundu. Son olarak İçişleri Bakanı Claude Gueant da, yabancılara oy hakkı verilmesi halinde okul kantinlerinde helal et yemenin zorunlu hale getirileceğini savundu.

Fransa Yahudilerini temsil eden CRIF ve Fransa İslam Kültü Konseyi (CFCM), Sarkozy'nin 'helal-koşer et' çıkışını eleştirdi. CFCM Başkanı Muhammed Moussaoui, "Müslümanlar ve İslam, bu kampanyada günah keçisi rolünü oynuyor." dedi. CRIF Başkanı Richard Prasquier, seçim sürecinde dinin siyasete alet edilmesine son verilmesini istedi. Katolik Kilisesi de Müslümanları ve Yahudileri hedef tahtasına oturttuğu gerekçesiyle tartışmaya karşı çıktı. Sarkozy'nin seçim kampanyasında aşırı sağcı Le Pen'e yakınlaşması, kendi partisinde de bölünmeye yol açtı. Dışişleri Bakanı Alain Juppe, "Helal et sorunu aslında sahte bir sorun. Dile getirmemiz gereken daha gerçek meseleler var." yorumunda bulundu.

Seçimlere 45 gün kala anketlerde birinci sıradaki Sosyalist aday François Hollande'ı yakalamayı başaramayan Sarkozy, üçüncü sıradaki aşırı sağın adayı Le Pen'in seçmenlerine göz dikmiş durumda. Fransız basını, Sarkozy'nin 2007'deki seçimlerde zaferi getiren stratejiyi uygulayarak, söylemlerini İslam, göç, banliyöler ve suçla mücadele üzerinde yoğunlaştıracağını belirtiyor.

'Göçmen sayısını yarıya indireceğim'

Salı gecesi France 2 televizyonunda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, tekrar seçilmesi halinde Fransa'ya gelen göçmen sayısını yarıya indireceğini iddia etti. 5 yıllık iktidarı döneminde işsizlik oranının iki kat arttığının hatırlatılması üzerine Sarkozy, "Entegrasyon sistemimiz çalışmıyor zira ülkemizde çok fazla yabancı var." cevabını verdi. Sarkozy, aile birleşimiyle yapılan göçü zorlaştıracaklarını belirtirken, göç başvurusu yapılan yabancıların Fransızca seviye tespit sınavına katılacaklarını ve "Cumhuriyet değerleri"ne bağlılığının test edileceğini kaydetti. Yıllık 180 bin olan göçmen sayısını 100 bine düşüreceğini söyledi. Sosyalist aday Hollande, bu açıklamaları "endişe verici" bulurken, Yeşiller üyesi Daniel-Cohn Bendit, "Kriz zamanında insanlar kendisine günah keçisi arıyor. Bu dönemde, bir cumhurbaşkanının milyonlarca göçmeni fazlalık olarak göstermesi tehlikeli." dedi.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?